Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie portali oferujących hosting plików

Martyna Rybińska

27 maja 2022 roku w Sądzie Najwyższym zapadł wyrok (sygn. akt: II CSKP 3/22) oddalający skargę kasacyjną w sprawie portalu Chomikuj.pl, strony internetowej oferującej hosting plików, na której użytkownicy umieszczają i udostępniają różnego rodzaju pliki, w tym także pliki naruszające prawa autorskie. Wyrok Sądu Najwyższego kończy trwający 10 lat spór pomiędzy Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (SFP) a właścicielem portalu Chomikuj.pl.

 

Sprawa dotyczyła odpowiedzialności portalu Chomikuj.pl za naruszenie autorskich praw majątkowych SFP. Strona powodowa argumentowała, że właściciel Chomikuj.pl odpowiada za to, co jest umieszczane i udostępniane przez użytkowników w jego serwisie.

 

Sąd Najwyższy przyznał rację stronie powodowej i uznał, że portal Chomikuj.pl jest odpowiedzialny za naruszenia praw autorskich pomimo tego, że treści w tym serwisie są umieszczane przez użytkowników serwisu. Sąd podkreślił, że jeszcze przez wszczęciem procesu Chomikuj.pl wiedział, że w portalu zostały udostępnione pliki z filmami, do których majątkowe prawa autorskie przysługują SFP, jednak nie podjął żadnych działań mających na celu zapobieżenie dalszemu naruszaniu tych praw, i to w sytuacji, gdy miał techniczne instrumenty, za pomocą których miał możliwość wyeliminowania tych plików.

 

Sąd Najwyższy wyjaśnił, że o odpowiedzialności Chomikuj.pl zdecydowało także to, że serwis ten samodzielnie i aktywnie angażuje się w udostępnianie plików nieograniczonej liczbie osób, w tym plików zawierających dane bezprawne, oraz współpracuje w udostępnianiu konkretnych plików zawierających utwory chronione prawem autorskim, ponieważ przed każdym transferem powyżej 1MB decyduje, czy może on mieć miejsce, czy nie – w ten sposób, iż bez jego zgody i akceptacji nie jest możliwe przesłanie pliku o takiej pojemności.

 

Każde zatem indywidualne naruszenie praw autorskich odbywa się w ten sposób, że najpierw osoba chcąca pobrać umieszczony na serwisie Chomikuj.pl utwór uiszcza stosowną opłatę, obejmującą marżę, i dopiero wówczas może przystąpić do pobierania pliku. Osoba, która chce uzyskać dostęp do bezprawnie rozpowszechnianego utworu audiowizualnego, musi zawrzeć umowę z portalem Chomikuj.pl, który na tej podstawie zobowiązuje się zapewnić dostęp i umożliwić sporządzenie kopii utworu w zamian za zapłatę wynagrodzenia.

 

Sąd Najwyższy niniejszym orzeczeniem jednoznacznie określił, kiedy serwisy hostingowe są odpowiedzialne za treści udostępniane przez użytkowników i mają obowiązek podejmowania odpowiednich środków w celu przeciwdziałania naruszeniom praw autorskich. Przede wszystkim wskazać należy, że portale internetowe są odpowiedzialne za naruszenie autorskich praw majątkowych i ponoszą odpowiedzialność za brak działań w przypadku, gdy zostały im zgłoszone naruszenia. Dodatkowy obowiązek dotyczy serwisów, które aktywnie uczestniczą w udostępnianiu plików (podobnie jak serwis Chomikuj.pl). Wówczas takie portale mają obowiązek podejmowania działań prewencyjnych typu filtrowanie treści. Portal, który nie spełnia tych obowiązków, nie może powołać się na wyłączenie swojej odpowiedzialności. Jedynie w typowej usłudze hostingu, czyli gdy zachowanie podmiotu świadczącego te usługi ma charakter pasywny, a zatem gdy podmiot świadczący usługi hostingu zapewnia neutralność względem przekazywanych lub przechowywanych informacji, będzie miało zastosowanie zwolnienie od odpowiedzialności.

 

Serwisy hostingowe, które aktywnie uczestniczą w udostępnianiu treści umieszczanych przez użytkowników, powinny zatem wdrożyć odpowiednie działania prewencyjne, a także mieć na uwadze, że właściciele autorskich praw majątkowych swoje roszczenia o naruszenie praw mogą kierować bezpośrednio do tych serwisów.

 

Wyrok Sądu Najwyższego z pewnością ujednolici zasady odpowiedzialności platform internetowych i wzmocni ochronę majątkowych praw autorskich.

 

Jeśli znaleźli się Państwo w podobnej sytuacji i Wasze prawa autorskie zostały naruszone, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Dział: Prawo autorskie

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa