• Home
  • Aktualności
  • Informacja o działaniu Kancelarii Prawnej Wiński w kontekście COVID-19

Uwaga na fałszywe „decyzje” z logo Urzędu Patentowego RP!

Szanowni Państwo,

Jeżeli złożyli Państwo do Urzędu Patentowego RP – osobiście lub przez pełnomocnika – wniosek o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy, prosimy zachować szczególną czujność w sytuacji, gdy otrzymają Państwo korespondencję zawierającą pismo pt. DECYZJA, wzywające do uiszczenia na rzecz Europejskiego Urzędu Patentowego opłaty w kwocie kilkuset euro za udzielenie prawa ochronnego.

 

Dodatkowo w korespondencji może znajdować się kartka z napisem ŚWIADECTWO OCHRONNE i informacją, że „zostało udzielone na rzecz (…) prawo ochronne nr Z.(…) na znak towarowy (…)”.

 

Jest co najmniej kilka czynników, dlaczego w takiej sytuacji powinna zapalić się „lampka ostrzegawcza”.

 

Kluczowy etap postępowania o rejestrację znaku towarowego, czyli tzw. okres sprzeciwowy, zawsze trwa 3 miesiące. Do tego trzeba doliczyć czas potrzebny na zbadanie przez eksperta Urzędu Patentowego zgłoszenia znaku (etap poprzedzający okres sprzeciwowy) oraz czas na dokonanie formalności po zakończeniu okresu sprzeciwowego, jeżeli nikt nie wniósł sprzeciwu do zgłoszenia znaku. Nie ma takiej możliwości, aby prawo ochronne zostało udzielone w ciągu kilku tygodni po zgłoszeniu znaku do rejestracji.

 

Również nie jest możliwe, żeby decyzja Urzędu Patentowego, wzywająca do uiszczenia opłaty za pierwszy dziesięcioletni okres ochrony znaku (tzw. decyzja warunkowa) została doręczona razem ze świadectwem ochronnym, potwierdzającym udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy. W rzeczywistości kolejność jest następująca: najpierw decyzja Urzędu Patentowego – potem na podstawie tej decyzji Zgłaszający znak uiszcza wymaganą opłatę – i dopiero po spełnieniu tego warunku Urząd, na potwierdzenie rejestracji znaku, przysyła świadectwo ochronne (które jest dokumentem powstającym w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych). Te poszczególne etapy zawsze dzielą odstępy czasowe.

 

I wreszcie, opłaty dla prawdziwego Urzędu Patentowego za pierwszy dziesięcioletni okres ochrony znaku towarowego stanowią wielokrotność kwoty 400 złotych (zależnie od liczby klas, w których znak został zgłoszony, to znaczy, w jednej klasie 400 zł, w dwóch – 800 zł, w trzech – 1.200 zł itd.). Do tego trzeba doliczyć 90 zł za publikację informacji o udzielonym prawie ochronnym. Opłaty wnosi się na numer rachunku bankowego Urzędu Patentowego RP, który można zweryfikować z tym widniejącym na oficjalnej stronie internetowej Urzędu pod adresem: https://uprp.gov.pl/pl/o-urzedzie/informacje-podstawowe

 

Prosimy o zapoznanie się z oficjalnym komunikatem ostrzegawczym wydanym przez Urząd Patentowy RP w tej sprawie: https://uprp.gov.pl/pl/aktualnosci/informacje/uwazaj-na-falszywe-decyzje-swiadectwa-ochronne-upomnienia

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa