• Home
  • Aktualności
  • Kancelaria Wiński na spotkaniu International Trademark Association (INTA) 2017 w Barcelonie

Patent jednolity nie dla Polski?

Polska była jednym z 25 państw członkowskich UE, które biorą udział we wzmocnionej współpracy w sprawie utworzenia jednolitej ochrony patentowej. Ostatnio w Polsce trwa jednakże ożywiona dyskusja, czy należy zaakceptować obecne brzmienie regulacji dotyczących jednolitego systemu patentowego i Porozumienia o Jednolitym Sądzie Patentowym. Projekty regulacji zakładają, że Jednolity Patent miałby być tłumaczony tylko na trzy języki – angielski, francuski i niemiecki. Co więcej, na chwilę obecną nie przewidziano utworzenia miejscowego oddziału Sądu I Instancji w Polsce, co znacznie ograniczy dostęp polskich jednostek do sądowniczego systemu rozstrzygania sporów patentowych.

 

Biorąc pod uwagę, że w 2012 r. polscy przedsiębiorcy złożyli mniej niż 400 wniosków o przyznanie Patentu Europejskiego (dla porównania, w Niemczech liczba zgłoszeń przekracza 33 tysiące), beneficjentami nowych rozwiązań będą kraje najbardziej rozwinięte pod względem technologicznym, posiadające duży potencjał rozwojowy oraz odpowiednie zasoby potrzebne do badań i dalszych prac, zwłaszcza duże międzynarodowe korporacje. W praktyce, przyjęcie wspomnianych rozwiązań zredukuje rolę polskich przedsiębiorców, którzy staną się zaledwie użytkownikami cudzych wynalazków, w dodatku płacąc za to często wysokie opłaty licencyjne. Planowane przepisy przesuwają ryzyko prawne związane z naruszeniem patentu na polskie podmioty, co zaowocuje wyższymi kosztami operacyjnymi oraz zmniejszeniem zdolności konkurowania z zagranicznymi przedsiębiorstwami. Polscy przedsiębiorcy będą również zmuszeni ponosić koszty tłumaczenia opisów patentowych i zastrzeżeń, które nie będą oficjalnie publikowane w języku polskim. Doprowadzi to do stanu braku jasności prawnej co do patentów obowiązujących w Polsce.

 

Na początku października powinna zostać zakończona analiza kosztów i korzyści jednolitej ochrony patentowej dla polskich przedsiębiorstw, przeprowadzona przez Ministerstwo Gospodarki. Raport Ministerstwa Gospodarki może mieć znaczący wpływ na podjęcie decyzji przez polski rząd. Nie bez znaczenia będzie przy tym wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-295/11 (Hiszpania przeciwko Radzie i Włochy przeciwko Radzie, sprawy połączone C-274/11, C-295/11), który zostanie wydany wkrótce.

 

Na chwilę obecną zaakceptowanie przez Polskę jednolitej ochrony patentowej oraz Jednolitego Sądu Patentowego stoi więc pod znakiem zapytania.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa