Blog

Nowe sądy wyspecjalizowane ds. własności intelektualnej w Polsce

Martyna Truskawiecka Napisane przez

19 lutego 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 21 marca 2019 roku, przewidującej m.in. utworzenie wydziałów sądów wyspecjalizowanych ds. własności intelektualnej.

Przewidywany termin wejścia w życie większości zmian to 1 lipca 2020 roku. Okres ten ma umożliwić odpowiednie dostosowanie i organizację nowych wydziałów sądów. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najistotniejsze zmiany.

Czytaj dalej...

BREXIT. Jak chronić znaki towarowe w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii Europejskiej?

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Stało się. Na podstawie Umowy Wyjścia Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z dniem 1 lutego 2020 roku. Od 1 lutego do końca 2020 roku trwać będzie okres przejściowy, tak zwany umowny BREXIT.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami osoba dokonująca zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uzyskiwała ochronę we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, w tym na terytorium Wielkiej Brytanii.

W związku z BREXITEM pojawiają się nowe kwestie prawne związane z ochroną własności przemysłowej w Wielkiej Brytanii, w szczególności dotyczące rejestracji znaków towarowych.

Czytaj dalej...

Koronawirus i COVID-19 a niewykonywanie umów

Ograniczenia w działalności gospodarczej oraz swobodzie przepływu ludzi i towarów wprowadzone w związku epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, utrudniają lub uniemożliwiają realizację zobowiązań umownych przez przedsiębiorców. Dotyczy to przede wszystkim branży usługowej i handlowej (transport, sklepy wielko- lub małopowierzchniowe z wyjątkiem branży spożywczej, gastronomia, targi i eventy, rozrywka, salony urody, turystyka i wiele innych). Niedługo jednak problemy te mogą dotknąć pozostałe sektory, gdyż gospodarka stanowi system naczyń połączonych.

Czytaj dalej...

Kubuś Puchatek a prawa własności intelektualnej

Martyna Truskawiecka Napisane przez

18 stycznia obchodziliśmy sto trzydziestą ósmą rocznicę narodzin twórcy najsłynniejszego misia na świecie - Kubusia Puchatka (ang. Winnie-the-Pooh). Święto to zainspirowało nas do dzisiejszego wpisu.

Historia powstania powieści Alana Alexandra Milne jest wszystkim dobrze znana, zatem my skupimy się na prawach własności intelektualnej do „Misia o Bardzo Małym Rozumku”.

Czytaj dalej...

Czy wolno zarejestrować nazwę Cinkciarz, czyli słowo o znakach ironicznych

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Ostatnio w orzecznictwie europejskim pojawił się ciekawy wyrok, który stanowi zupełnie nowe spojrzenie na rejestrację oznaczeń ironicznych, przewrotnych, o pejoratywnym zabarwieniu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy aktualne stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnośnie słownego unijnego znaku towarowego „Cinkciarz”.

Czytaj dalej...

Sprawa Roku 2019. Trzy paski Adidasa bez dalszej ochrony?

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Kilkuletni spór dotyczący unieważnienia graficznego znaku towarowego należącego do firmy Adidas, przedstawiającego trzy paski, został zakończony. Sąd Unii Europejskiej wyrokiem z dnia 19 czerwca 2019 roku utrzymał w mocy decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o unieważnieniu znaku (sprawa T 307/17).

W niniejszym artykule wyjaśnimy przyczyny tej decyzji oraz odpowiemy na pytanie, jak wpływa to na ochronę marki Adidas. Podpowiemy również, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, aby rozsądnie zgłosić znak towarowy do rejestracji.

Czytaj dalej...

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4, lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa