Blog

Ile kosztuje ochrona marki?

Martyna Badecka Napisała

Fot. Markus Winkler, Unsplash

Koszt rejestracji znaku towarowego uzależniony jest od kilku czynników, w tym od terytorium, na którym znak ma być objęty ochroną prawną, oraz od zakresu ochrony oznaczenia.

Przede wszystkim znaczenie będzie miał wybór terytorium, na jakim znak towarowy zostanie zgłoszony do rejestracji. Zgłoszenia można dokonać na terytorium Polski, Unii Europejskiej lub na terytorium wybranych krajów poza Unią Europejską, na przykład USA, Chin lub Wielkiej Brytanii.

Czytaj dalej...

Myszka Miki w domenie publicznej

Martyna Badecka Napisała

Plakat do filmu "Steamboat Willie" z 1928 roku [domena publiczna]

Myszka Miki 1 stycznia 2024 roku oficjalnie przestała być wyłączną własnością Disneya. A przynajmniej, o czym należy pamiętać, jej pierwotna wersja, która swój debiut miała w 1928 roku w animowanym filmie "Steamboat Willie" ("Parowiec Willie"). To właśnie ona w ciągu ostatnich dni weszła na stałe do domeny publicznej. Jak wyglądał ten proces od strony prawnej? I czy od teraz każdy będzie mógł swobodnie korzystać z wizerunku bohatera bajki bez konieczności uzyskania zgody korporacji?

Czytaj dalej...

Ochrona praw własności intelektualnej do produktu na przykładzie lalki Barbie

Martyna Badecka Napisała

Grafika: Aurélien Dumont

Najnowszy film o przygodach Barbie okazał się prawdziwym komercyjnym sukcesem. Podczas gdy Mattel, Inc., jeden z największych na świecie producentów zabawek, świętuje wspólnie z reżyserką Gretą Gerwig, warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu współpraca wykorzystująca nazwę i logo lalki. Kosmetyki NYX czy klapki Crocs w dobrze znanym odcieniu różu, a nawet limitowana edycja burgera od Burger Kinga z sosem w różowym kolorze – to tylko kilka przykładów.

Co stoi za tak imponującym osiągnięciem firmy Mattel? Poza marketingiem czy wpasowaniem się w gust dzieci nie byłoby to możliwe bez ochrony praw własności intelektualnej. Barbie przecież nie bez powodu nazywana bywa jedną z najbardziej strzeżonych własności intelektualnych ostatnich dekad.

Czytaj dalej...

Zabezpieczenie roszczeń z zakresu własności intelektualnej – ważne zmiany już wkrótce

Fot. D koi, Unsplash

Podmioty, które zamierzają dochodzić ochrony praw z zakresu własności intelektualnej, powinny działać szybko. Już 1 lipca 2023 roku wprowadzone zostaną zmiany dotyczące zabezpieczenia roszczeń, które znacząco zmienią sytuację uprawnionych. Czy po zmianach trudniej będzie uzyskać zabezpieczenie w sprawach o naruszenie własności intelektualnej? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym wpisie.

Czytaj dalej...

Informowanie o obniżkach cen towarów i usług pod lupą UOKiK

Fot. Tamanna Rumee, Unsplash
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiada kontrole wdrażania przepisów chroniących konsumentów na rynku cyfrowym, które obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Czy przygotowali Państwo swoją firmę do tych zmian?
Czytaj dalej...

Nowe zasady pracy zdalnej w Kodeksie pracy

Fot. Samantha Gades, Unsplash

Okres pandemii istotnie wpłynął na sposób wykonywania pracy. Zdalny tryb pracy stał się standardem w korporacjach oraz wszędzie tam, gdzie obecność pracownika na co dzień nie jest niezbędna (np. programiści, handlowcy, działy marketingu etc.). Praca zdalna lub hybrydowa jest atrakcyjna dla pracowników, którzy mogą oszczędzać czas na dojazdy do biura. Jej zalety dostrzegło również spore grono pracodawców, którzy mogą dzięki temu redukować koszty, na przykład utrzymania przestrzeni biurowej. Ustawodawca uznał, że najwyższy czas uregulować ten tryb świadczenia pracy w przepisach zmieniających Kodeks pracy.

Czytaj dalej...

Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie portali oferujących hosting plików

Martyna Rybińska Napisała

Fot. Felix Mooneeram, Unsplash

27 maja 2022 roku w Sądzie Najwyższym zapadł wyrok (sygn. akt: II CSKP 3/22) oddalający skargę kasacyjną w sprawie portalu Chomikuj.pl, strony internetowej oferującej hosting plików, na której użytkownicy umieszczają i udostępniają różnego rodzaju pliki, w tym także pliki naruszające prawa autorskie. Wyrok Sądu Najwyższego kończy trwający 10 lat spór pomiędzy Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (SFP) a właścicielem portalu Chomikuj.pl.

Czytaj dalej...

UOKiK stawia zarzuty za kryptoreklamy

Martyna Rybińska Napisała

Grafika: Gerd Altmann, Pixabay

Nie od dzisiaj wiadomo, że dźwignią handlu jest reklama. W dobie wszechobecnego internetu za sprawą social mediów i influencerów, których śledzą miliony ludzi, promocja produktów i usług zyskała nowy kanał komunikacji i sposób dotarcia do klientów. Również dla trendsetterów taka forma współpracy z popularnymi markami stała się intratnym zajęciem. Niestety nie zawsze odbywa się ona zgodnie z obowiązującymi przepisami, naruszając prawa konsumentów, o czym nieustannie przypomina i informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Czytaj dalej...

Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych wydaje elektroniczne świadectwa rejestracji znaków towarowych

Martyna Rybińska Napisała

Fot. Bastiaan, Pixabay

Wszystkie osoby zainteresowane rozszerzeniem swojej działalności na Stany Zjednoczone zapewne ucieszy informacja, że od 24 maja 2022 roku Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO) rozpoczął wydawanie elektronicznych świadectw rejestracji znaków towarowych. W związku z tą zmianą, decydując się na rejestrację znaku towarowego w amerykańskim urzędzie, świadectwo rejestracji będzie można otrzymać szybciej niż do tej pory.

Czytaj dalej...

Wzory przemysłowe a znaki towarowe – różnice i podobieństwa w procesie rejestracji

Martyna Rybińska Napisała

Fot. Kelly Sikkema, Unsplash

Czym różni się wzór przemysłowy do znaku towarowego? Wiele osób często myli te pojęcia lub posługuje się nimi zamiennie, tymczasem są to dwa różne przedmioty prawa własności intelektualnej (w węższym ujęciu: własności przemysłowej). Przedmiotem ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych jest co innego. Procedura rejestracji mimo, że jest dokonywana przez te same instytucje, również nieco się różni. Warto to sobie wyjaśnić i przyswoić najistotniejsze różnice.

Czytaj dalej...

Spółka komandytowo-akcyjna, czyli najkorzystniejsza forma opodatkowania w Nowym Ładzie

Marek Wiński Napisał

Fot. Ahmad Ardity, Pixabay

Spółka komandytowo-akcyjna w Nowym Ładzie stała się bardzo kuszącą formą prowadzenia działalności gospodarczej. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym jest i dlaczego jest tak atrakcyjna dla potencjalnych wspólników.

Czytaj dalej...

CIT estoński, czyli zysk bez podatku

Marek Wiński Napisał

Fot. Chris Robert, Unsplash

Zryczałtowane opodatkowanie dochodów spółek, czyli tzw. CIT estoński, jest bardzo korzystną formą opodatkowania dla spółek, które planują reinwestowanie zysku zamiast jego wypłaty na rzecz wspólników. Jest to atrakcyjna opcja dla spółek zainteresowanych rozwojem, których wspólnicy mogą odroczyć konsumpcję zysku na kilka lat.

Czytaj dalej...

Jak wybrać korzystne opodatkowanie w Nowym Ładzie? Część II. Spółki.

Marek Wiński Napisał

Fot. Gerd Altmann, Pixabay

Spółki osobowe to takie spółki prawa handlowego, które nie posiadają osobowości prawnej ani kapitału zakładowego. Wspólnicy – co do zasady – odpowiadają za zobowiązania spółek osobowych bez ograniczeń całym swoim majątkiem osobistym.

Spółkami kapitałowymi są spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czytaj dalej...

Jak wybrać korzystne opodatkowanie w Nowym Ładzie? Część I. Działalność jednoosobowa.

Marek Wiński Napisał

Fot. Robert Fotograf, Pixabay

Nowy Ład to pakiet ustaw podatkowych i okołopodatkowych, które zrewolucjonizowały sposób rozliczania podatków dochodowych w Polsce od 2022 roku. Prawnicy, doradcy podatkowi, biura księgowe i działy HR mają ręce pełne roboty.

Czytaj dalej...

Ulga IP Box (część III): Jak obliczyć wysokość ulgi podatkowej IP Box?

Martyna Rybińska Napisała

Grafika: Gerd Altmann, Pixabay

Ulgę IP Box co do zasady rozlicza się w zeznaniu rocznym. W ciągu roku podatkowego odprowadzane są standardowe zaliczki na podatek dochodowy, a dopiero przy rozliczeniu rocznym rozdziela się dochody na IP oraz pozostałe i składa wniosek o zwrot podatku. Warto pamiętać, że ulgę IP Box można rozliczyć do 5 lat wstecz (poczynając od 1 stycznia 2019 roku), wykorzystując możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej.

Czytaj dalej...

Ważny wyrok NSA w sprawie IP Box

Martyna Rybińska Napisała

Fot.: Arek Socha, Pixabay

Wyrokiem z dnia 23 listopada 2021 roku Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął ważną kwestię dotyczącą interpretacji podatkowych w przedmiocie ulgi IP Box. Sąd wskazał, że to organ podatkowy musi odpowiedzieć na pytanie podatnika, czy prowadzi on działalność badawczo-rozwojową, a nie ma prawa wymagać ustalania tej okoliczności od samego podatnika.

Czytaj dalej...

Ulga IP Box (część I): Co to jest i kto może z niej skorzystać

Martyna Rybińska Napisała

Grafika: Gordon Johnson, Pixabay

Wraz z nowym rokiem oraz rewolucją podatkową związaną z Polskim Ładem wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych zmianą formy opodatkowania osiąganych dochodów. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć również pod uwagę ulgę IP Box („Intellectual Property Box”, „Innovation Box”).

IP Box to preferencyjne 5-procentowe opodatkowanie dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej. Ulga IP Box pozwala obniżyć wysokość zobowiązania podatkowego, jednakże aby z niej skorzystać, należy spełnić szereg wymogów. W dzisiejszym wpisie dowiedzą się Państwo, jakie są wymagania oraz kto może z ulgi skorzystać.

Czytaj dalej...

Jak oszczędzić na rejestracji znaku towarowego lub wzoru przemysłowego nawet 75 procent?

Super User Napisał

Fot. Towfiqu Barbhuiya, Unsplash

10 stycznia 2022 roku Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uruchomił tegoroczną edycję programu The Ideas Powered for Business, która potrwa do 16 grudnia 2022 roku.

W tegorocznej edycji programu przedsiębiorcy, którzy spełniają kryteria ustalone dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz mają siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na ochronę własności intelektualnej w postaci znaków towarowych, wzorów przemysłowych oraz patentów. Dotacja ma postać bonu, którego wartość może wynosić maksymalnie 1.500 euro w przypadku znaków towarowych i wzorów przemysłowych i maksymalnie 750 euro w przypadku patentów. A zatem, jedno MŚP może starać się o dotację w kwocie nawet do 2.250 euro.

Czytaj dalej...

Rejestracja znaku towarowego w USA krok po kroku

Martyna Rybińska Napisała

Grafika: Gordon Johnson, Pixabay

W poprzednim wpisie przedstawiliśmy Państwu odmienności związane z rejestracją znaku towarowego w Stanach Zjednoczonych i Polsce oraz Unii Europejskiej. Dziś wyjaśnimy, jak wygląda rejestracja znaku towarowego w USA.

Czytaj dalej...

Czy możemy chronić oryginalny kształt produktu?

Martyna Rybińska Napisała

Fot. K. Grabowska, Unsplash

Masz nowy produkt posiadający oryginalny, wyróżniający się kształt (fotel, lampę, ubranie etc.), ale obawiasz się, że konkurencja szybko skopiuje Twój pomysł i „ukradnie” Twoich klientów? Albo konkurencja zablokowała sprzedaż Twoich produktów na portalach aukcyjnych, zarzucając Ci, że to Ty kopiujesz cudze produkty? W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak zapobiec takim sytuacjom i jak chronić tzw. design, czyli jak zastrzec wzór przemysłowy.

Czytaj dalej...

Rejestracja znaku towarowego w USA

Martyna Rybińska Napisała

Grafika: ArtTower, Pixabay

Stany Zjednoczone to z pewnością atrakcyjny rynek zbytu dla wszelkiego rodzaju towarów. Według amerykańskiego spisu powszechnego liczba ludności w 2020 roku osiągnęła 331,45 miliona ludzi. 331,45 miliona potencjalnych nabywców. Nic dziwnego, że wielu naszych klientów, podejmując decyzję o biznesowej ekspansji, za kierunek obiera właśnie USA.

Przed podjęciem decyzji o wejściu na amerykański rynek warto zrobić rozeznanie i odpowiednio się przygotować, gdyż pewne odmienności dotyczące ochrony znaków towarowych mogą nas niemiło zaskoczyć.

Czytaj dalej...

Rejestracja znaku towarowego w Chinach

Martyna Rybińska Napisała

Grafika: Gerd Altmann, Pixabay

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu na blogu, w którym omówiliśmy, jakie kroki należy podjąć przed przystąpieniem do rejestracji znaku towarowego w Chinach, w tym wpisie postaramy się przybliżyć Państwu, jak wygląda rejestracja znaku towarowego w Państwie Środka.

Decydując się na rejestrację znaku towarowego w Chinach mamy do wyboru dwie procedury rejestracji: międzynarodową w tzw. systemie madryckim, za pośrednictwem Urzędu Patentowego RP (UPRP) i koordynowaną przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO) oraz w systemie krajowym w chińskim Urzędzie ds. Własności Intelektualnej (CNIPA).

 

Czytaj dalej...

Kiedy lepiej chronić znak w kilku krajach zamiast w całej Unii Europejskiej?

Martyna Rybińska Napisała

Grafika: Gerd Altmann, Pixabay

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą lub planujący rozszerzyć działalność na rynki zagraniczne bardzo często pytają nas o możliwości rejestracji znaku towarowego zagranicą. Jak to wygląda, ile kosztuje i na jakie kraje można rozszerzyć ochronę zarejestrowanego dotychczas w Polsce albo w Unii Europejskiej znaku towarowego? O tym i nie tylko dowiedzą się Państwo z dzisiejszego artykułu o wadach i zaletach europejskiego i międzynarodowego systemu ochrony znaków towarowych.

Czytaj dalej...

Od czego zacząć i jak się przygotować do rejestracji znaku towarowego w Chinach?

Martyna Rybińska Napisała

Źródło: Pixabay

Wikipedia podaje, że od roku 2010 chińska gospodarka jest drugą pod względem wielkości (po USA) i najszybciej rozwijającą się gospodarką narodową świata. Chiny są również największym eksporterem na świecie i drugim pod względem wielkości importerem. Te dane z pewnością robią wrażenie i kuszą inwestorów. Nasi klienci zainteresowani ekspansją na rynek chiński pytają nas, jak na takim rynku chronić swoją markę i jak bezpiecznie prowadzić tam biznes.

Czytaj dalej...

Znak towarowy – słowo czy logo?

Martyna Rybińska Napisała

Fot. ElisaRiva, Pixabay

Coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość, że ochrona marki jest bardzo ważnym elementem budowania wizerunku, skutecznego marketingu i reklamy własnych produktów i usług. Często pytają nas Państwo, co lepiej zgłosić do rejestracji: nazwę czy logotyp? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czytaj dalej...

Czy można reklamować się w systemie Google Ads pod nazwą konkurencji?

Martyna Rybińska Napisała

Fot. Launchpresso, Unsplash

Coraz więcej przedsiębiorców zwraca się do nas o poradę prawną, czy można używać nazwy konkurenta w reklamie Google Ads (dawniej AdWords) i co można zrobić, aby nasz konkurent przestał używać naszej nazwy w tego rodzaju reklamie.

Czytaj dalej...

Rejestracja i ochrona znaków towarowych po Brexicie

Maja Jankowska Napisane przez

Fot. Christian Lue, Unsplash

Z dniem 31 grudnia 2020 roku skończył się tzw. okres przejściowy w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jaki wpływ ma ta sytuacja na już udzielone prawa ochronne na znaki towarowe, dokonane zgłoszenia oraz przyszłe rejestracje oznaczeń?

Podsumowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące rejestracji i ochrony znaków towarowych po Brexicie.

Czytaj dalej...

Amazon Brand Registry. Co to jest i dlaczego musisz to mieć?

Marek Wiński Napisał

Fot. Varun Gaba, Unsplash

Nasi klienci, którzy prowadzą działalność handlową na Amazon, coraz częściej pytają nas o możliwość i korzyści udziału w programie Amazon Brand Registry. Program Amazon Brand Registry daje narzędzia, które pozwalają uzyskać przewagę nad konkurencją, ale jest dostępny tylko dla sprzedawców, którzy zarejestrowali znak towarowy w Unii Europejskiej.

Czytaj dalej...

Nowe sądy wyspecjalizowane ds. własności intelektualnej w Polsce

Martyna Truskawiecka Napisane przez

 

19 lutego 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 21 marca 2019 roku, przewidującej m.in. utworzenie wydziałów sądów wyspecjalizowanych ds. własności intelektualnej.

Przewidywany termin wejścia w życie większości zmian to 1 lipca 2020 roku. Okres ten ma umożliwić odpowiednie dostosowanie i organizację nowych wydziałów sądów. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najistotniejsze zmiany.

Czytaj dalej...

BREXIT. Jak chronić znaki towarowe w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii Europejskiej?

Martyna Truskawiecka Napisane przez

 

Na podstawie Umowy Wyjścia Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z dniem 1 lutego 2020 roku. Od 1 lutego do końca 2020 roku trwać będzie okres przejściowy, tak zwany umowny BREXIT.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami osoba dokonująca zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uzyskiwała ochronę we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, w tym na terytorium Wielkiej Brytanii.

W związku z BREXITEM pojawiają się nowe kwestie prawne związane z ochroną własności przemysłowej w Wielkiej Brytanii, w szczególności dotyczące rejestracji znaków towarowych.

Czytaj dalej...

Kwarantanna a świadczenia chorobowe

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Fot. Kelly Sikkema, Unsplash

W związku epidemią choroby COVID-19 wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 i coraz powszechniejszą koniecznością poddawania się przez pracowników obowiązkowej kwarantannie, w dzisiejszym artykule przyjrzymy się kwestii wypłaty świadczeń chorobowych z tego tytułu.

Czytaj dalej...

Koronawirus i COVID-19 a niewykonywanie umów

Marek Wiński Napisał

Fot. Daniel Schludi, Unsplash
Ograniczenia w działalności gospodarczej oraz swobodzie przepływu ludzi i towarów wprowadzone w związku epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, utrudniają lub uniemożliwiają realizację zobowiązań umownych przez przedsiębiorców. Dotyczy to przede wszystkim branży usługowej i handlowej (transport, sklepy wielko- lub małopowierzchniowe z wyjątkiem branży spożywczej, gastronomia, targi i eventy, rozrywka, salony urody, turystyka i wiele innych). Niedługo jednak problemy te mogą dotknąć pozostałe sektory, gdyż gospodarka stanowi system naczyń połączonych.
Czytaj dalej...

Kubuś Puchatek a prawa własności intelektualnej

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Alan Alexander Milne. Rok 1922. Autor nieznany. Źródło: Biblioteka Kongresu. Domena publiczna.

18 stycznia obchodziliśmy sto trzydziestą ósmą rocznicę narodzin twórcy najsłynniejszego misia na świecie - Kubusia Puchatka (ang. Winnie-the-Pooh). Święto to zainspirowało nas do dzisiejszego wpisu.

Historia powstania powieści Alana Alexandra Milne jest wszystkim dobrze znana, zatem my skupimy się na prawach własności intelektualnej do „Misia o Bardzo Małym Rozumku”.

Czytaj dalej...

Czy wolno zarejestrować nazwę Cinkciarz, czyli słowo o znakach ironicznych

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Ostatnio w orzecznictwie europejskim pojawił się ciekawy wyrok, który stanowi zupełnie nowe spojrzenie na rejestrację oznaczeń ironicznych, przewrotnych, o pejoratywnym zabarwieniu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy aktualne stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnośnie słownego unijnego znaku towarowego „Cinkciarz”.
Czytaj dalej...

Prawdziwy BLACK FRIDAY dla sklepów internetowych

Martyna Truskawiecka Napisane przez

 

Okres przedświąteczny kojarzy się z największymi obniżkami i wyprzedażami zakupowymi. W szczególności dużą popularnością cieszy się ostatni piątek listopada, czyli tak zwany BLACK FRIDAY. Większość sprzedawców odnotowała w ten dzień zwiększone obroty, jednak dla niektórych sklepów internetowych był to prawdziwie „czarny piątek”, przez który ponieśli milionowe straty. Powodem był błąd w cenie produktu, z którego na masową skalę zdążyli skorzystać czujni nabywcy.

Czytaj dalej...

Zastępstwo radców prawnych w sprawach dotyczących wzorów przemysłowych

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Fot. fancycrave1, Pixabay
 
Nowelizacja ustawy prawo własności przemysłowej, uchwalona 16 października br., nadaje radcom prawnym długo wyczekiwane uprawnienia, a mianowicie możliwość występowania przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych ze zgłaszaniem wzorów przemysłowych do ochrony i jej utrzymywaniem. 
 
Dziś przedstawimy najważniejsze zmiany, które wejdą w życie już niebawem, bo w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
 
Czytaj dalej...

Dlaczego warto zastrzec swoją markę?

Martyna Truskawiecka Napisane przez

stux FFCU logistics 485225 640
 
 
Zbudowanie rozpoznawalności i wiarygodności marki wymaga wiele czasu i niemałych nakładów finansowych. Samo założenie firmy czy spółki nie daje nam praw do marki, dlatego też niezwykle istotne jest zadbanie o jej bezpieczeństwo.
 
Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie korzyści płyną z rejestracji marki, a także jakie są ryzyka związane z posługiwaniem się niezarejestrowanym znakiem towarowym.
 
 
Czytaj dalej...

Co lepiej zastrzec w Urzędzie Patentowym – nazwę czy logo?

Ewelina Czechowicz Napisane przez

 

Co najmniej osiemdziesiąt procent klientów, którzy zgłaszają się do nas w sprawie ochrony znaku towarowego, deklaruje, że chce zarejestrować logotyp swojej marki. Po otrzymaniu grafiki wielokrotnie odradzamy jednak takie rozwiązanie i sugerujemy zgłoszenie nazwy jako znaku słownego. Jaka rejestracja jest lepsza?

Czytaj dalej...

Rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP vs. rejestracja znaku towarowego w EUIPO

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Fot. David Pisnoy, Unsplash

Zgłaszając znak towarowy musimy zdecydować, gdzie chcemy go zarejestrować. Polscy przedsiębiorcy wybierają najczęściej pomiędzy zgłoszeniem krajowym w Urzędzie Patentowym RP a zgłoszeniem unijnym w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) z siedzibą w Alicante. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o miejscu rejestracji?

Czytaj dalej...

Odrębne postępowanie gospodarcze w nowelizacji procedury cywilnej

Martyna Truskawiecka Napisane przez

geralt clause 67400 640

 

6 sierpnia 2019 roku opublikowano ustawę z dnia 4 lipca 2019 roku o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej: Nowelizacja). Zakres Nowelizacji jest niezwykle obszerny, o czym świadczy chociażby długość uzasadnienia (213 stron). Zmiany dotyczą wszystkich rodzajów postępowań, od zwykłego po nakazowe, upominawcze, gospodarcze. W naszym artykule skupimy się na tym ostatnim.

Czytaj dalej...

Statystyka prawdę Ci powie, czyli kilka słów o świadomości ochrony marki

Marek Wiński Napisał

Grafika: Yvette W, Pixabay

Czy wiesz, ile wspólnotowych znaków towarowych zarejestrowano dotychczas w Unii Europejskiej? Czy wiesz, kto zgłasza najwięcej wspólnotowych znaków towarowych w Unii Europejskiej? Jak to mówią, jest prawda, półprawda i statystyka, ale tym razem statystyki, a konkretnie statystyki rejestracji wspólnotowych znaków towarowych, prowadzą do bardzo ciekawych obserwacji i wniosków. 

Czytaj dalej...

Nowości w prawie własności przemysłowej

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Fot. Gerd Altmann, Pixabay

12 grudnia 2018r. do Sejmu wpłynął rewolucyjny projekt ustawy nowelizującej Prawo własności przemysłowej, który wprowadza wiele zmian i nowości dotyczących znaków towarowych. Nowa ustawa stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 i ma na celu zbliżenie i ujednolicenie ustawodawstw państw członkowskich w tym zakresie.

20 lutego 2019r. Sejm uchwalił nową ustawę. Przed jej wejściem w życie warto zapoznać się z zakresem przewidywanych zmian.

Czytaj dalej...

Czy ACTA 2 to koniec wolności internetu?

Marek Wiński Napisał

Fot. Adnan Khan, Unsplash

W tym artykule chciałbym poruszyć temat, który wywołał sporą burzę w tamtym roku. Czy ACTA 2 to koniec internetu? Czy grozi nam ograniczenie wolności słowa i cenzura internetu? Tekst powinien zainteresować wszystkich, którzy publikują i korzystają z treści na Facebooku, Google/YouTube, Instagramie.

Czytaj dalej...

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa