Badanie czystości znaku towarowego, czyli Znak towarowy zgłaszaj z głową

Monika Srzednicka, Manager

Warto uświadomić sobie, że złożenie w Urzędzie Patentowym podania o rejestrację znaku towarowego nie powinno być początkiem, tylko zwieńczeniem starań o uzyskanie jego ochrony.

Zanim złożymy podanie, trzeba sprawdzić, czy już na początku drogi nie stoimy na przegranej pozycji, co może mieć miejsce na przykład w takim przypadku, gdy nasz znak jest opisowy, to znaczy, gdy nazywa "po imieniu" towary/usługi, które są nim sygnowane, na przykład Lecznica Zwierząt dla gabinetu weterynaryjnego czy Rzeźnik dla sklepu mięsnego. Opisowość znaku mieści się w katalogu przesłanek bezwzględnych odmowy rejestracji znaku, ponieważ znaki opisowe nie mają zdolności odróżniającej.

Warto też sprawdzić, czy nasz znak nie jest identyczny lub podobny do znaków już wcześniej zarejestrowanych lub zgłoszonych przez inne osoby dla identycznych lub podobnych towarów/usług, ponieważ w takim przypadku istnieje ryzyko wniesienia skutecznego sprzeciwu przez wcześniejszych uprawnionych.

Dlatego też każde zgłoszenie znaku do rejestracji powinno być poprzedzone badaniem czystości znaku (sprawdzeniem jego dostępności do rejestracji), które powinien przeprowadzić doświadczony specjalista. Już na pierwszy rzut oka jest on w stanie stwierdzić, czy nasze zgłoszenie jest obarczone ryzykiem i jakim, a także jak zaawanasowane musi być badanie czystości w poszukiwaniu znaków potencjalnie kolizyjnych. Najdokładniejsze jest pełne badanie czystości, w którym uwzględnia się rozmaite odmiany warstwy słownej znaku i jego elementy graficzne (jeśli występują) oraz relacje między jednym a drugim. Wynikiem badania czystości są rekomendacje dotyczące zgłoszenia i raport wskazujący potencjalne ryzyka.

Warto też pamiętać, że na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej chronione z mocy prawa są nie tylko znaki zarejestrowane w Polsce przez Urząd Patentowy RP, ale także znaki towarowe unijne, zarejestrowane w Unii Europejskiej. Znak zarejestrowany w UE podlega dokładnie takiej samej ochronie w każdym państwie członkowskim, a zatem także w Polsce. Dodatkowo, na terytorium Rzeczpospolitej chronione są znaki o rejestracji międzynarodowej (spoza Unii Europejskiej), w których wskazano Polskę, a Polska takie prawo ochronne uznała. Summa summarum, daje to bardzo pokaźny zbiór znaków, z którego trzeba wyłuskać te, które mogą być przeszkodą dla rejestracji naszego znaku towarowego.

Wniosek

Rejestracja znaku towarowego powinna być poprzedzona profesjonalnym badaniem zdolności rejestrowej oznaczenia, jak również badaniem czystości, w celu eliminacji potencjalnej kolizji naszego oznaczenia z wcześniejszymi prawami osób trzecich. Dokonywanie zgłoszenia znaku towarowego samodzielnie lub z pomocą niewykwalifikowanych pośredników może przynieść więcej szkód niż pożytku. Uzyskanie ochrony znaku towarowego może być proste, szybkie i przyjemne pod warunkiem, że powierzy się to zadanie kancelarii prawa gospodarczego.

Dział: Znaki towarowe

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4, lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa