BREXIT. Jak chronić znaki towarowe w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii Europejskiej?

Na podstawie Umowy Wyjścia Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z dniem 1 lutego 2020 roku. Od 1 lutego do końca 2020 roku trwać będzie okres przejściowy, tak zwany umowny BREXIT.

 

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami osoba dokonująca zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uzyskiwała ochronę we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, w tym na terytorium Wielkiej Brytanii.

 

W związku z BREXITEM pojawiają się nowe kwestie prawne związane z ochroną własności przemysłowej w Wielkiej Brytanii, w szczególności dotyczące rejestracji znaków towarowych.

 
Znaki towarowe zarejestrowane w okresie przejściowym

Wszystkie unijne rejestracje znaków towarowych i wzorów wspólnotowych zakończone do końca 2020 roku zostaną przeniesione do Urzędu Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii (UKIPO).

 

Co to oznacza dla uprawnionych? Zachowają oni jednolitą ochronę na obszarze całej Unii Europejskiej, jak i w Wielkiej Brytanii, bez konieczności dokonywania oddzielnych zgłoszeń czy opłat.

 

Po zakończeniu okresu przejściowego uprawnieni z „przeniesionych” znaków towarowych będą zobowiązani do dokonywania opłat za przedłużenie ochrony już w obydwu urzędach, tj. w unijnym EUIPO (ochrona w państwach członkowskich) oraz w brytyjskim UKIPO (ochrona w Wielkiej Brytanii).

 
Znaki w trakcie procedury zgłoszeniowej

Inaczej będzie kształtować się sytuacja znaków, które pomimo zgłoszenia nie zostaną zarejestrowane do końca okresu przejściowego. Wówczas – aby zachować datę pierwszeństwa przy zgłoszeniu w EUIPO – konieczne będzie złożenie w terminie dziewięciu miesięcy od dnia zakończenia okresu przejściowego (tj. do 30 września 2021 roku) odrębnego wniosku do brytyjskiego UKIPO.

 

Powyższa sytuacja będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami (m.in. opłaty urzędowe w UKIPO, koszty brytyjskiego pełnomocnika).

 
Rejestracja znaków towarowych w Wielkiej Brytanii po 2020 roku

Od przyszłego roku znaki towarowe, na które będziemy chcieli uzyskać prawo ochronne na terytorium Wielkiej Brytanii, trzeba będzie zgłosić bezpośrednio w UKIPO (niezależnie od unijnej rejestracji w EUIPO).

 

Możliwe będzie także, tak jak dotychczas, dokonanie rozszerzenia rejestracji na obszar Wielkiej Brytanii w trybie procedury międzynarodowej. Warunkiem ubiegania się o rejestrację międzynarodową jest uprzednie zgłoszenie lub rejestracja znaku w kraju pochodzenia (np. w polskim Urzędzie Patentowym), a następnie złożenie wniosku do Międzynarodowej Organizacji ds. Własności Intelektualnej (WIPO) o dokonanie rejestracji w tym samym zakresie w innym, interesującym nas, państwie.

 
Patenty bez zmian

Powyższe zagadnienia nie dotyczą praw do patentów, jako że Europejski Urząd Patentowy (EPO) pozostaje poza unijnymi ramami instytucjonalnymi. Uprawnieni zachowają swoje prawa bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

 
Podsumowanie

Ze względu na nadchodzące zmiany warto dokonać rejestracji unijnych znaków i wzorów wspólnotowych jeszcze przed zakończeniem okresu przejściowego, aby uzyskać jednolitą ochronę także na terytorium Wielkiej Brytanii.

Dział: Znaki towarowe

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa