• Home
  • Blog
  • CIT estoński, czyli zysk bez podatku

CIT estoński, czyli zysk bez podatku

Marek Wiński

Zryczałtowane opodatkowanie dochodów spółek, czyli tzw. CIT estoński, jest bardzo korzystną formą opodatkowania dla spółek, które planują reinwestowanie zysku zamiast jego wypłaty na rzecz wspólników. Jest to atrakcyjna opcja dla spółek zainteresowanych rozwojem, których wspólnicy mogą odroczyć konsumpcję zysku na kilka lat.

Nowy Ład istotnie poluzował wiele warunków, na których spółki prawa handlowego mogą korzystać z przywileju tzw. CIT-u estońskiego. Od 2022 roku CIT estoński stanowić będzie powszechnie dostępny dla spółek, uproszczony sposób rozliczenia podatku. Katalog podmiotów, które będą mogły wejść w system estoński, znacznie się zwiększy. Oprócz spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będą to także spółki komandytowe (których wspólnikami są tylko osoby fizyczne), spółki komandytowo-akcyjne i proste spółki akcyjne. Nie ma żadnego limitu dochodów. CIT estoński mogą zastosować jedynie spółki zatrudniające co najmniej trzy osoby na umowę o pracę. Wspólnikami mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Spółka nie może też mieć udziałów w innych spółkach.

W przypadku CIT-u estońskiego nie ma konieczności prowadzenia rachunkowości podatkowej, ustalania podatkowych kosztów uzyskania przychodów oraz obliczania podatkowych odpisów amortyzacyjnych. Zaliczki na podatek CIT nie są płacone co miesiąc. Podatek odprowadza się w momencie wypłaty zysku ze spółki (dywidendy). Daje to możliwość swobodnego określenia momentu, w którym nastąpi opodatkowanie i pozwala przeznaczać pieniądze na cele związane z bieżącą działalnością firmy.

Opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek podlega dochód ustalony jako:

  • zysk netto wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej został przeznaczony do wypłaty udziałowcom oraz
  • ukryte zyski w postaci świadczeń pieniężnych i niepieniężnych wykonanych na rzecz udziałowców.

W momencie opodatkowania (wypłaty zysku) efektywna stawka podatku (na którą składają się podatek od zysku spółki i podatek od dywidendy płacony przez wspólnika) będzie niższa niż w przypadku klasycznego CIT-u. Dla małych podatników wyniesie tylko 20% zamiast 26,29%, a dla pozostałych podatników – łącznie tylko 25% zamiast 34,39%.

Co więcej, podatek od dywidendy wypłaconej w poprzednim roku staje się kosztem uzyskania podatku w przyszłym roku podatkowym. W rezultacie dla takiej spółki na CIT estońskim, która wypłaca cały swój dochód, efektywne opodatkowanie CIT i PIT wynosi 18 procent (dla spółek o przychodach do 2 milionów euro) oraz 21 procent (dla spółek o przychodach powyżej 2 milionów euro).

Spółka, która zdecyduje się na estońskie zasady opodatkowania, będzie musiała je stosować przez kolejne cztery lata podatkowe, z możliwością przedłużenia na dalsze okresy 4-letnie.

Warto dodać, że jeżeli chcemy faktycznie wypłacać zysk w modelu CIT estońskim, to należy tak to zorganizować, aby uniknąć zarzutu ukrytej dywidendy.

 

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej, dostosowania Państwa firmy do Nowego Ładu lub dokonania stosownych zmian w Państwa spółce, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Przeanalizujemy Państwa sytuację, odpowiemy na wszelkie pytania, przygotujemy niezbędne dokumenty i przeprowadzimy Państwa firmę przez niezbędne zmiany.

Dział: Blog

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa