Czy możemy chronić oryginalny kształt produktu?

Martyna Rybińska

Masz nowy produkt posiadający oryginalny, wyróżniający się kształt (fotel, lampę, ubranie etc.), ale obawiasz się, że konkurencja szybko skopiuje Twój pomysł i „ukradnie” Twoich klientów? Albo konkurencja zablokowała sprzedaż Twoich produktów na portalach aukcyjnych, zarzucając Ci, że to Ty kopiujesz cudze produkty? W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak zapobiec takim sytuacjom i jak chronić tzw. design, czyli jak zastrzec wzór przemysłowy.

Co to jest wzór przemysłowy?

Wzór przemysłowy to nic innego, jak popularny design, czyli to, co widzimy w kolorowych katalogach produktów meblowych, audio-video, użytku domowego, butów, odzieży, kapeluszy i innych. Zgodnie z art. 102 ustawy Prawo Własności Przemysłowej, wzorem przemysłowym jest

nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

Nowość i indywidualny charakter to zatem niezbędne wymagania, jakie musi spełnić produkt, aby został zarejestrowany jako wzór przemysłowy. A co dokładnie zapewnia nam prawo z rejestracji wzoru przemysłowego? Przede wszystkim prawo do wyłącznego korzystania ze wzoru w sposób zarobkowy lub zawodowy na określnym obszarze, a w konsekwencji również możliwość zakazania osobom trzecim: wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używania wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub składowania takiego wytworu dla takich celów. Ponadto nie wolno zapomnieć o korzyściach takich jak zwiększenie wartości przedsiębiorstwa, gdyż zarejestrowany wzór przemysłowy należy do jego aktywów, a to umożliwia uzyskanie dodatkowych korzyści przez sprzedaż prawa z rejestracji. Przez rejestrację wzoru przemysłowego mamy zatem zapewnioną możliwość szybkiego i skutecznego zwalczania konkurencji, która się pod nas podszywa i kopiuje nasze pomysły.

Jak i gdzie dokonać rejestracji wzoru przemysłowego?

Wzór przemysłowy można zarejestrować w Polsce w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Istnieje również możliwość rejestracji wzoru w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante. Dla prowadzących biznes w krajach poza Unią Europejską przewidziana jest procedura międzynarodowa.

Ochrona, którą zapewnia nam rejestracja wzoru przemysłowego, nie jest bezterminowa. Maksymalny okres, na jaki możemy uzyskać ochronę, to 25 lat w podziale na pięcioletnie okresy, które możemy przedłużać. Warunkiem utrzymania ochrony jest wnoszenie opłat za kolejne okresy ochronne.

Jak widać, dzięki rejestracji wzoru przemysłowego (designu) nie tylko uzyskujemy ochronę naszych produktów przed ich kopiowaniem przez konkurencję, ale również jesteśmy bezpieczni wobec bezprawnego zarzutu kopiowania cudzych produktów. Ten, kto najwcześniej zastrzegł dany design na swoją rzecz, ma do niego wyłączne prawo i może używać go z pierwszeństwem wobec pozostałych uczestników rynku.

Nasi klienci najczęściej decydują się na rejestrację wzorów przemysłowych w Polsce i w Unii Europejskiej. Procedury są zbliżone, a zaletą rejestracji w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej jest z pewnością uzyskanie ochrony we wszystkich krajach UE, w tym w Polsce, w jednej procedurze rejestracyjnej.

W obydwu przypadkach rejestracji można dokonać drogą elektroniczną, wypełniając dedykowany formularz zgłoszeniowy na stronach urzędów: http://uprp.gov.pl/ (Polska) lub https://euipo.europa.eu/ (Unia Europejska). Po wniesieniu przez zgłaszającego niezbędnych opłat Urząd sprawdza zgłoszenie, a po zarejestrowaniu wzoru wystawia dokument stwierdzający udzielenie prawa, którym jest świadectwo rejestracji.

Wszystkich Państwa zainteresowanych rejestracją wzorów przemysłowych serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Doradzimy: co, jak i gdzie zarejestrować, podpowiemy, kiedy dokonać zgłoszenia oraz przeprowadzimy Państwa przez cały proces rejestracji.

Dział: Własność intelektualna

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa