• Home
  • Blog
  • Znaki towarowe
  • Jak odzyskać 50 procent opłaty za zgłoszenie unijnych i krajowych znaków towarowych i wzorów przemysłowych, czyli słowo o bonach własności intelektualnej dla MŚP

Jak odzyskać 50 procent opłaty za zgłoszenie unijnych i krajowych znaków towarowych i wzorów przemysłowych, czyli słowo o bonach własności intelektualnej dla MŚP

Bony własności intelektualnej dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Wielu przedsiębiorców ucieszy wiadomość, że ruszył właśnie Program The Ideas Powered for Business SME Fund, który opiewa na kwotę 20 milionów euro i polega na przyznawaniu dotacji europejskim małym i średnim przedsiębiorstwom celem wspierania ich w dostępie do praw własności intelektualnej. W dniu 11 stycznia 2021 roku Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uruchomił pierwszą z pięciu rund aplikacyjnych składania wniosków o otrzymanie tzw. bonów własności intelektualnej dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach pierwszej rundy wnioski można składać tylko do 31 stycznia 2021 roku.

Program The Ideas Powered for Business SME Fund oferuje wsparcie finansowe dla przedsiębiorców w postaci zwrotu 50 procent kosztów związanych ze zgłoszeniem znaków towarowych lub wzorów przemysłowych do wysokości maksymalnie 1500 euro na przedsiębiorstwo. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o dotację raz, natomiast może on obejmować zastrzeżenie kilku znaków towarowych lub wzorów. Wymogi formalne to posiadanie siedziby na terenie Unii Europejskiej, a także spełnienie poniższych kryteriów dotyczących zatrudnianej liczby pracowników oraz rocznego dochodu:

Kategoria przedsiębiorstwa

Liczba zatrudnianych osób

Dochód roczny

lub

Roczna suma bilansowa

Średnie

< 250

≤€ 50 mln

≤€ 43 mln

Małe

< 50

≤€ 10 mln

≤€ 10 mln

Mikro

< 10

≤€ 2 mln

≤€ 2 mln

           
Jak uzyskać zwrot połowy opłaty za zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego?

Krok 1

W celu uzyskania wsparcia finansowego jeszcze przed zgłoszeniem naszego znaku towarowego lub wzoru przemysłowego do ochrony należy wysłać drogą elektroniczną formularz wniosku, którego otrzymanie EUIPO potwierdza emailem zwrotnym. W dalszej kolejności EUIPO weryfikuje wniosek, a w przypadku pozytywnej decyzji wnioskodawca otrzymuje decyzję o przyznaniu dotacji. W przypadku nieuwzględnienia wniosku urząd poinformuje o powodach negatywnego rozstrzygnięcia.

Krok 2

Następnym krokiem – który należy wykonać w ciągu 30 dni od przyznania dotacji – jest zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego oraz opłacenie dokonanego zgłoszenia.

Krok 3

Po opłaceniu zgłoszenia należy złożyć wniosek o zwrot kosztów za pośrednictwem linku dostępnego w decyzji o przyznaniu dotacji. Urząd w ciągu miesiąca zweryfikuje prawidłowość przedstawionych informacji i złożonej dokumentacji.

Dlaczego nie warto czekać?

W każdej z pięciu rund aplikacyjnych pula dotacji wynosi po 4 miliony euro, natomiast EUIPO przewiduje, że środki mogą wyczerpać się przed zakończeniem konkretnych tur. Tym samym nie warto czekać ze złożeniem wniosku o udzielenie dotacji do ostatniej chwili.

Szczegółowe informacje dostępne są w języku polskim na stronie internetowej: www.euipo.europa.eu/ohimportal/pl/online-services/sme-fund.

W razie pytań związanych z możliwością uzyskania dotacji bądź innych pytań z zakresu znaków towarowych lub praw własności intelektualnej zachęcamy do kontaktu.

Dział: Znaki towarowe

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4, lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa