Jak oszczędzić na rejestracji znaku towarowego lub wzoru przemysłowego nawet 75 procent?

Monika Srzednicka

10 stycznia 2022 roku Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uruchomił tegoroczną edycję programu The Ideas Powered for Business, która potrwa do 16 grudnia 2022 roku.

DLA KOGO?

W tegorocznej edycji programu przedsiębiorcy, którzy spełniają kryteria ustalone dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz mają siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na ochronę własności intelektualnej w postaci znaków towarowych, wzorów przemysłowych oraz patentów.

To, czy spełniają Państwo kryteria MŚP, można sprawdzić w poniższej tabeli:

Kategoria przedsiębiorstwa

Liczba zatrudnianych osób

Dochód roczny

lub

Roczna suma bilansowa

Średnie

< 250

≤€ 50 mln

≤€ 43 mln

Małe

< 50

≤€ 10 mln

≤€ 10 mln

Mikro

< 10

≤€ 2 mln

≤€ 2 mln

CO MUSZĘ ZROBIĆ?

Kolejność działań jest następująca:

  • najpierw należy złożyć wniosek o przyznanie dotacji,
  • następnie - gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie przez EUIPO - trzeba dokonać zgłoszenia (znaku towarowego / wzoru przemysłowego / patentu) i uiścić wymaganą opłatę urzędową, 
  • następnie - należy złożyć wniosek o zwrot kosztów w odpowiedniej wysokości.
ILE MOGĘ ZYSKAĆ?

Dotacja ma postać bonu, którego wartość może wynosić maksymalnie 1.500 euro w przypadku znaków towarowych i wzorów przemysłowych i maksymalnie 750 euro w przypadku patentów. A zatem, jedno MŚP może starać się o dotację w kwocie nawet do 2.250 euro.

Jeżeli MŚP ubiega się o ochronę znaku towarowego lub wzoru przemysłowego w procedurze krajowej lub unijnej, to w przypadku pozytywnego rozpatrzenia przez EUIPO wniosku o dotację taki przedsiębiorca może uzyskać aż 75 procent zwrotu poniesionych opłat urzędowych (w granicach wartości bonu na znaki towarowe / wzory przemysłowe).

Jeżeli zaś MŚP stara się o uzyskanie ochrony dla znaku towarowego lub wzoru przemysłowego poza terytorium Unii Europejskiej, wówczas może otrzymać 50 procent zwrotu opłat podstawowych (w granicach wartości bonu na znaki towarowe / wzory przemysłowe). Podobnie w przypadku ubiegania się o ochronę patentową w procedurze krajowej – można odzyskać 50 procent zwrotu opłat (w granicach wartości bonu na patenty).

WNIOSEK DO EUIPO

Wniosek o przyznanie subwencji składa się elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Urzędu EUIPO. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje o programie.

Jeżeli planują Państwo ubiegać się o taką formę wsparcia z EUIPO, nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku o przyznanie dotacji, ponieważ liczy się kolejność zgłoszeń.

W razie pytań związanych z możliwością uzyskania dotacji bądź innych pytań z zakresu znaków towarowych, wzorów przemysłowych lub praw własności intelektualnej zachęcamy do kontaktu.

         
       
       
       
Dział: Własność intelektualna

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa