• Home
  • Blog
  • Jak wybrać korzystne opodatkowanie w Nowym Ładzie? Część II. Spółki.

Jak wybrać korzystne opodatkowanie w Nowym Ładzie? Część II. Spółki.

Marek Wiński
SPÓŁKI OSOBOWE (spółka jawna, partnerska, komandytowa)

Spółki osobowe to takie spółki prawa handlowego, które nie posiadają osobowości prawnej ani kapitału zakładowego. Wspólnicy – co do zasady – odpowiadają za zobowiązania spółek osobowych bez ograniczeń całym swoim majątkiem osobistym.

Spółki osobowe pod względem podatkowym traktuje się jako tzw. transparentne (neutralne), co oznacza, iż wspólnicy takich spółek będący osobami fizycznymi podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach, jak gdyby prowadzili działalność jednoosobową, czyli mogą rozliczać się w formie podatku liniowego (19 procent), ryczałtu lub skali podatkowej. Z tej perspektywy wydaje się, że wybór formy opodatkowania przebiega analogicznie jak w przypadku działalności jednoosobowej.

Nie jest to jednak do końca prawdą.

Po pierwsze, forma opodatkowania w ramach spółki osobowej powinna być jednolita dla wszystkich wspólników, co ogranicza możliwość indywidualnego wyboru innej formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych ze spółki przez jednego lub więcej wspólników.

Po drugie, wspólnik może podlegać opodatkowaniu na odrębnych zasadach od spółki osobowej w zakresie odrębnie prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Wspólnik może zatem w ramach spółki osobowej podlegać opodatkowaniu w ramach jednej formy (np. podatku liniowego, skali podatkowej), a przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej rozliczać w ramach ryczałtu. Może to być o tyle korzystna opcja, że w ramach jednoosobowej działalności wspólnik może oferować towary lub usługi objęte preferencyjną stawką podatku zryczałtowanego (np. usługi edukacyjne i szkoleniowe z opodatkowaniem na poziomie 8,5 procent).

Należy jednak pamiętać, że dla każdego z tych przykładowych źródeł przychodu objętego odrębnym reżimem opodatkowania należy odrębnie ustalić składkę zdrowotną. Nowy Ład jest systemem, w którym każde źródło dochodu generuje obowiązek uiszczenia stałej lub stosunkowej składki zdrowotnej.

Wspólnicy spółek osobowych podlegają ponadto obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej, która staje się bardzo interesującym rozwiązaniem.

SPÓŁKI KAPITAŁOWE

Spółkami kapitałowymi są spółka akcyjna oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest nie od dzisiaj najpopularniejszą – obok jednoosobowej działalności gospodarczej – formą prawną prowadzenia biznesu. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest atrakcyjna ze względu na niski próg kapitału założycielskiego (tylko 5 tys. złotych) oraz brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Co więcej, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można teraz założyć przez internet.

W przypadku spółek kapitałowych (spółka z o.o. i spółka akcyjna) należy uwzględnić kwestię podwójnego opodatkowania tego samego dochodu. Po raz pierwszy dochód jest opodatkowany na poziomie spółki podatkiem CIT 9 procent (przychód do 2 milionów euro rocznie) lub 19 procent (przychód powyżej 2 milionów euro rocznie) w zależności od wielkości obrotów generowanych w skali roku. Po raz drugi dochód jest opodatkowany w przypadku wypłaty na rzecz wspólników w formie dywidendy (stawka ryczałtowa 19 procent). Jest to jeden z powodów, dla których dywidenda jest najmniej korzystną formą wypłaty zysku ze spółek kapitałowych i nie cieszy się popularnością na rynku.

Praktyka obrotu gospodarczego wypracowała szereg efektywnych metod wypłaty zysku ze spółek kapitałowych z pominięciem podwójnego opodatkowania. Najpopularniejszymi są różnego rodzaju umowy o pracę i o współpracę, umowy zlecenia, kontrakty menedżerskie, umowy najmu, dzierżawy lub leasingu, licencja praw własności intelektualnej oraz wszelkie inne formy legalnego obciążenia spółki, które stanowią koszt uzyskania przychodu i efektywnie obniżają zysk do podziału. W ten sposób wypłacone środki stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu, a po stronie wspólników zachodzi jednokrotne opodatkowanie dochodu uzyskanego według jednego z wymienionych sposobów. Istotne jest, aby podstawę wypłaty stanowiły realnie wykonywane usługi, które można udokumentować.

W perspektywie Nowego Ładu powstają jednak pewne komplikacje, z którymi trzeba się liczyć. Mianowicie od stycznia 2023 roku obowiązywać będą przepisy o tzw. ukrytej dywidendzie. Najkrócej rzecz ujmując, wszelkie wypłaty spółki na rzecz wspólników, które według przepisów należy uznać za formę obejścia dywidendy, będą opodatkowane tak jak dywidenda. W celu uniknięcia ryzyka ukrytej dywidendy należało będzie zatem poddać umowy pomiędzy spółką a wspólnikami audytowi prawno-podatkowemu.

Istnieje nowe ciekawe rozwiązanie pozwalające na gruncie obowiązującego stanu prawnego uniknąć negatywnych konsekwencji ukrytej dywidendy. Mowa o tzw. powtarzalnych świadczeniach niepieniężnych wspólników na rzecz spółki na podstawie art. 176 Kodeksu spółek handlowych.

CZŁONKOWIE ZARZĄDU

Dotychczas jedną z preferowanych form wypłaty zysku ze spółek z ograniczoną odpowiedzialnością – w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dywidendy – były wypłaty wynagrodzenia na rzecz członków zarządu z tytułu pełnionych funkcji. Wynagrodzenie członków zarządu od jakiegoś czasu objęte było skalą podatkową, ale za to nie podlegało składkom z ubezpieczeń społecznych ani składce zdrowotnej. Niestety w warunkach Nowego Ładu wynagrodzenia członków zarządu spółek z o.o. podlegają nowej 9-procentowej składce zdrowotnej. Nie jest to już zatem opłacalna forma wypłaty zysku ze spółki. Wypłata wynagrodzenia dla członków zarządu może być opłacalna tylko w minimalnym zakresie (np. 500 zł miesięcznie) w celu uzyskania jakiegokolwiek tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.

CIT ESTOŃSKI, CZYLI NOWA METODA OBNIŻENIA OPODATKOWANIA SPÓŁKI

Niekiedy wspólnicy spółki nie są zainteresowani bieżącą konsumpcją zysku i zamiast wypłacać zysk, chcieliby go pozostawić w spółce i reinwestować. Dla tego typu spółek bardzo atrakcyjną formą opodatkowania staje się zryczałtowane opodatkowanie dochodów, czyli tzw. CIT estoński.

Nowy Ład istotnie uprościł i złagodził warunki, na których spółki prawa handlowego mogą korzystać z CIT-u estońskiego. W ramach tego rozwiązania zaliczki na podatek CIT nie są płacone co miesiąc, a podatek odprowadza się w momencie wypłaty zysku ze spółki (dywidendy). Daje to możliwość swobodnego określenia momentu, w którym nastąpi opodatkowanie i pozwala przeznaczać pieniądze na cele związane z bieżącą działalnością firmy. Inaczej mówiąc, dopóki nie wypłacamy zysku ze spółki, nie płacimy podatku. Natomiast zysk wypłacony w formie dywidendy na rzecz wspólników w modelu CIT-u estońskiego jest opodatkowany bardzo korzystnie.

SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA, CZYLI CZARNY KOŃ NOWEGO ŁADU

Przebojem wśród form opodatkowania w Nowym Ładzie może okazać się spółka komandytowo-akcyjna.

W przypadku spółek komandytowo-akcyjnych z perspektywy podatkowej szczególnie korzystna jest sytuacja wspólnika komplementariusza. Korzyści te obejmują brak podatku od zaliczek na poczet zysku, wypłacanych w trakcie roku podatkowego, efektywny podatek dochodowy spółki i wspólnika w granicach 17,3 do 19 procent dochodu, brak składek na ubezpieczenie społeczne oraz brak składki zdrowotnej. Żadna forma prowadzenia działalności gospodarczej – nawet ryczałt – nie oferuje tylu korzyści jednocześnie.

 

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej, dostosowania Państwa firmy do Nowego Ładu lub dokonania stosownych zmian w Państwa spółce, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Przeanalizujemy Państwa sytuację, odpowiemy na wszelkie pytania, przygotujemy niezbędne dokumenty i przeprowadzimy Państwa firmę przez niezbędne zmiany.

Dział: Blog

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa