Jak wypłacać zysk ze spółek bez podwójnego opodatkowania w Nowym Ładzie?

Marek Wiński

Uznanie wynagrodzenia za ukrytą dywidendę spowoduje wyłącznie go z kosztów uzyskania przychodu.

Koszty spółki zostaną uznane za ukrytą dywidendą w trzech przypadkach:

  • gdy wysokość kosztów lub termin ich wypłaty w jakikolwiek sposób jest uzależniony od osiągnięcia zysku przez spółkę lub wysokości tego zysku (np. premia za wyniki spółki na rzecz wspólnika, choćby w ramach pełnionych przez niego funkcji członka zarządu),
  • gdy racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty (wyobraźnia ustawodawcy nie zna granic, sic!),
  • koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem przed utworzeniem podatnika (czyli np. koszty najmu domu lub samochodu wspólnika na rzecz spółki, które zostały nabyte przed jej założeniem).

Po pierwsze, warto rozważyć wypłatę stałego wynagrodzenia na rzecz wspólników wykonujących funkcje członka zarządu. Opodatkowanie członków zarządu objęte jest skalą podatkową oraz składką zdrowotną. Biorąc to pod uwagę, można przyjąć wypłatę w wysokości 10 tys. zł miesięcznie (120 tysięcy złotych rocznie), w granicach której podatnik efektywnie korzysta z kwoty wolnej od opodatkowania. Wypłacone w ten sposób środki nie podlegają podwójnemu opodatkowaniu, w przeciwieństwie do dywidendy lub wypłat uznanych za ukrytą dywidendę.

Po drugie, bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest ustanowienie w umowie spółki tzw. powtarzających się świadczeń niepieniężnych wspólników na rzecz spółki na podstawie art. 176 Kodeksu spółek handlowych. Obowiązek podatkowy z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych spoczywa wyłącznie na wspólniku. Spółka nie jest płatnikiem podatku dochodowego od tego rodzaju wynagrodzenia. Oznacza to brak podwójnego opodatkowania. Co więcej, wypłata wynagrodzenia wspólnikowi z tytułu powtarzających się świadczeń niepieniężnych nie stanowi podstawy do naliczania składek na ubezpieczenie społeczne oraz obecnie nie podlega składce zdrowotnej.

Mamy zatem przypadek wynagrodzenia dla wspólnika spółki z o.o. lub akcyjnej, który nie podlega składkom ubezpieczenia społecznego ani składce zdrowotnej i jest opodatkowany tylko jeden raz.

Świadczenia niepieniężne muszą być realizowane w sposób powtarzający się z jednoczesnym określeniem okresu ich powtarzalności, np. co tydzień, miesięcznie, kwartalnie. Powtarzające się świadczenia nie mogą dotyczyć czynności zarządczych, gdyż zgodnie z art. 201 §1 Kodeksu spółek handlowych, zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę. Powtarzające się świadczenia niepieniężne mogą natomiast przybrać formę usług pośrednictwa (pozyskiwania klientów), usług szkoleniowych, usług księgowych, usług doradczych, usług prawnych na rzecz spółki.

Jeżeli natomiast Państwa spółka potrzebuje środków na inwestycje i w najbliższym czasie nie planuje wypłaty zysku, warto zastanowić się nad przejściem na tzw. CIT estoński, gdzie zysk pozostawiony w spółce nie podlega opodatkowaniu, a wypłacony na rzecz wspólników jest objęty preferencyjnym opodatkowaniem.

 

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej, dostosowania Państwa firmy do Nowego Ładu lub dokonania stosownych zmian w Państwa spółce, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Przeanalizujemy Państwa sytuację, odpowiemy na wszelkie pytania, przygotujemy niezbędne dokumenty i przeprowadzimy Państwa firmę przez niezbędne zmiany.

Dział: Blog

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa