• Home
  • Blog
  • Nowa procedura przedłużania ochrony znaku towarowego

Nowa procedura przedłużania ochrony znaku towarowego

W wyniku nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej od dnia 16 marca 2019 r. obowiązuje nowa procedura przedłużania prawa ochronnego na znak towarowy. Co ważne, zmiany dotyczą wszystkich znaków, również tych zgłoszonych lub zarejestrowanych przed wejściem w życie nowych regulacji.

 

W przypadku zarejestrowania znaku towarowego jego ochrona trwa przez dziesięć lat od daty zgłoszenia i może być przedłużana na kolejne dziesięcioletnie okresy.

 

W wyniku zmiany przepisów wynikającej z nowelizacji ustawy, aby przedłużyć ochronę znaku towarowego, wystarczy wnieść na rachunek Urzędu Patentowego opłatę za kolejny okres ochrony. Przelew powinien zawierać numer znaku oraz informację o tym, że płatność jest uiszczana w celu przedłużenia prawa ochronnego. Nie jest już konieczne przesyłanie do Urzędu Patentowego pisemnego wniosku o przedłużenie ochrony znaku, co stanowi duże ułatwienie dla osób, które samodzielnie nadzorują zgłoszone przez siebie oznaczenia.

 

Przy okazji przedłużania ochrony znaku towarowego można również rozważyć rezygnację z klas, które okazały się zbędne, co przełoży się na niższe koszty utrzymania ochrony. W takim przypadku informacja o tym, dla jakich klas znak jest przedłużany, powinna znaleźć się w tytule przelewu. Jeżeli uprawniony chce ograniczyć zakres ochrony wykreślając pozycje w ramach poszczególnych klas, konieczne jest przesłanie do Urzędu Patentowego pisma, w którym precyzyjnie wskaże, dla jakich towarów i usług ochrona znaku ma być kontynuowana.

 

Opłata powinna być uiszczona przed końcem bieżącego okresu ochrony, jednak nie wcześniej niż na rok przed jego upływem. Przykładowo nie jest więc możliwe opłacenie z góry ochrony na trzydzieści lat. Aktualnie podstawowa opłata za przedłużenie wynosi 400 zł za każdą klasę. Jeżeli nie uda nam się dokonać opłaty w terminie, zgłaszający ma dodatkowych sześć miesięcy, kiedy może przedłużyć ochronę, pod warunkiem uiszczenia należnych opłat powiększonych o trzydzieści procent. Jest to ostatnia szansa na zachowanie znaku towarowego, ponieważ ten termin nie podlega przywróceniu.

 

Co ważne, po dokonaniu opłaty Urząd Patentowy nie wydaje decyzji o przedłużeniu prawa ochronnego na znak towarowy. Brak urzędowego potwierdzenia nie powinien nas niepokoić. Informacje o statusie znaku są dostępne w rejestrze znaków towarowych na stronie internetowej Urzędu Patentowego. Aktualizacje pojawiają się jednak z opóźnieniem, stąd należy uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli w wyniku braku opłaty znak towarowy wygaśnie, również zostanie to odnotowane w rejestrze.

 

Nie później niż na sześć miesięcy przed upływem poprzedniego okresu ochrony Urząd Patentowy wysyła na adres uprawnionego lub jego pełnomocnika informację o kończącej się ochronie i możliwości uiszczenia opłaty za kolejnych dziesięć lat. Z powyższego względu warto aktualizować adres do korespondencji, aby umożliwić Urzędowi Patentowemu skuteczną komunikację.

 

Należy jednak pamiętać, że jeżeli uprawniony nie otrzyma takiego komunikatu od Urzędu Patentowego, a z różnych przyczyn takie sytuacji będą mieć miejsce, i nie uiści opłaty w terminie, znak wygaśnie. Każdy uprawniony powinien we własnym zakresie monitorować okresy ochronne swoich znaków towarowych, ponieważ brak informacji z Urzędu Patentowego nie zwalnia od negatywnych konsekwencji uchybienia terminowi.

 

Jeżeli mamy w swoim portfolio kilka oznaczeń, warto skorzystać z usług profesjonalisty i powierzyć opiekę prawną nad znakami towarowymi wyspecjalizowanej kancelarii, która będzie za nas nadzorować nie tylko upływające okresy ochronne, ale również terminy na wniesienie sprzeciwu do rejestracji niebezpiecznych znaków kolizyjnych.

Dział: Blog

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa