Rejestracja i ochrona znaków towarowych po Brexicie

Z dniem 31 grudnia 2020 roku skończył się tzw. okres przejściowy w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jaki wpływ ma ta sytuacja na już udzielone prawa ochronne na znaki towarowe, dokonane zgłoszenia oraz przyszłe rejestracje oznaczeń? Poniżej podsumowaliśmy najważniejsze informacje dotyczące rejestracji i ochrony znaków towarowych po Brexicie.

 
Znaki zarejestrowane do dnia 31 grudnia 2020 roku

Znaki towarowe, które zostały zarejestrowane przez EUIPO najpóźniej w dniu 31 grudnia 2020 roku zostaną automatycznie sklonowane przez UKIPO (Urząd ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii) do krajowego rejestru. Działania brytyjskiego urzędu będą bezpłatne i nie będą wiązały się z koniecznością wydania jakichkolwiek dodatkowych świadectw rejestracji. Każdy znak towarowy otrzyma numer rejestracyjny składający się z ostatnich 8 cyfr europejskiego numeru zgłoszenia poprzedzonych UK009.

 

Brytyjskie odpowiedniki unijnego znaku będą miały taki sam status prawny, jakby były zgłoszone i zarejestrowane zgodnie z prawem brytyjskim. Udzielone prawo ochronne na znak towarowy na terenie Zjednoczonego Królestwa będzie w pełni niezależne, a tym samym będzie mogło być kwestionowane, przypisywane, licencjonowane lub odnawiane niezależnie od oryginalnej rejestracji przed EUIPO.

 

Ważnym jest, że po 1 stycznia 2024 roku dla wszystkich rejestracji sklonowanych w Wielkiej Brytanii konieczne będzie wskazanie brytyjskiego adresu do doręczeń.

 
Znaki zgłoszone przed 31 grudnia 2020 roku w trakcie rejestracji

Zgłoszenie znaku dokonane przed EUIPO, które nie zostało rozpatrzone do dnia 31 grudnia 2020 roku, nie zostanie automatycznie sklonowane przez brytyjski urząd. Jeśli podmiot zainteresowany jest uzyskaniem ochrony również na terenie Wielkiej Brytanii, konieczne jest złożenie wniosku bezpośrednio przed UKIPO i przejście całej procedury rejestracyjnej. Ponowne złożenie zgłoszenia do dnia 30 września 2021 roku pozwoli zachować datę zgłoszenia europejskiego. Opłata urzędowa za dokonanie zgłoszenia w jednej klasie wynosi 170 funtów, a za każdą następną klasę 50 funtów.

 
Znaki zgłoszone po 1 stycznia 2021 roku

Z uwagi na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w przypadku chęci ochrony znaku towarowego na obydwu tych terytoriach konieczne będzie dokonanie i opłacenie dwóch, odrębnych zgłoszeń do EUIPO oraz UKIPO.

 
Odnowienie prawa ochronnego na znak towarowy

W przypadku, gdy okres ochrony znaku towarowego kończy się, konieczne będzie odnowienie ochrony odrębnie dla znaku przed EUIPO oraz jego brytyjskim odpowiednikiem. Tym samym niezbędnym będzie uiszczenie oddzielnej opłaty za odnowienie, jeśli uprawniony będzie chciał kontynuować ochronę również na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

 
Podsumowanie

Jeśli masz zarejestrowany znak na terytorium Unii Europejskiej przed 31 grudnia 2020 roku, bez dodatkowych działań ochrona rozciągnie się również na obszar Wielkiej Brytanii.

 

Jednak gdy Twoje zgłoszenie nie zostało zarejestrowane przez EUIPO do końca ubiegłego roku, musisz rozważyć, czy potrzebujesz ochrony także na terenie Zjednoczonego Królestwa.

 

Należy mieć również na uwadze, że w przypadku podejmowania działań przed UKIPO konieczne będzie zaangażowanie brytyjskiego pełnomocnika posiadającego uprawnienia do reprezentowania strony w postępowaniach z zakresu znaków towarowych. Kancelaria Wiński współpracuje w tym zakresie z kancelariami z Wielkiej Brytanii.

Dział: Znaki towarowe

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa