Rosja zalegalizowała piractwo patentowe

Martyna Rybińska

W związku z rozpoczęciem przez Rosję działań wojennych na Ukrainie największe firmy technologiczne podjęły decyzje o zawieszeniu działalności na rosyjskim rynku, a Unia Europejska, Stany Zjednoczone i inne kraje wprowadziły sankcje gospodarcze, w tym sankcje zakazujące eksportu nowoczesnych technologii do Rosji. W konsekwencji Rosjanie zostali odcięci od wielu produktów, usług i oprogramowania, oferowanych przez zachodnie korporacje. Aby nie paraliżować tych gałęzi gospodarki, które oparte są na technologiach z Zachodu, 6 marca 2022 roku zalegalizowano w Rosji nielegalne korzystanie z rozwiązań technologicznych pochodzących z krajów nakładających sankcje. Piractwo i kradzież opatentowanych pomysłów, wzorów i wynalazków pochodzących z tych państw są zatem w Rosji w pełni legalne.

 

Legalizację wprowadzono dekretem. Rząd Federacji Rosyjskiej zmienił przepisy rosyjskiego kodeksu cywilnego dotyczące odszkodowania wypłacanego uprawnionemu z patentu, wynalazku, wzoru przemysłowego i użytkowego w przypadku podjęcia decyzji o wykorzystaniu tych praw bez jego zgody. Na mocy dekretu:

W stosunku do posiadaczy patentów związanych z obcymi państwami, którzy dopuszczają się nieprzyjaznych działań przeciwko rosyjskim podmiotom prawnym i osobom fizycznym (w tym, jeśli tacy posiadacze patentów mają obywatelstwo tych państw, ich miejscem rejestracji, miejscem prowadzenia przedsądowej działalności gospodarczej lub miejscem uzyskiwania przez nich przedsądowego zysku z takiej działalności są te państwa), kwota odszkodowania wynosi 0 procent rzeczywistego dochodu osoby, która: skorzystała z prawa do korzystania z wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego bez zgody uprawnionego z patentu, z produkcji i sprzedaży towarów, wykonywania pracy oraz świadczenia usług, do których produkcji, wykonywania i świadczenia wykorzystano odpowiedni wynalazek, wzór użytkowy lub wzór przemysłowy”.

 

Wprowadzone zmiany weszły w życie z dniem oficjalnej publikacji.

 

Przyjęte zmiany stanowią oczywistą reakcję na sankcje nałożone na Rosję w związku z wojną na Ukrainie i uderzają w podmioty z krajów nakładających sankcje. W konsekwencji wprowadzonych zmian właściciele praw własności intelektualnych z krajów nakładających sankcje nie otrzymają żadnego odszkodowania za nieautoryzowane wykorzystywanie ich praw przez rosyjskie podmioty prawne i osoby fizyczne.

 

Własność intelektualna w Rosji nie jest już chroniona, a jej kradzież jest działaniem zgodnym z rosyjskim prawem.

Dział: Własność intelektualna

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa