Ulga IP Box (część III): Jak obliczyć wysokość ulgi podatkowej IP Box?

Martyna Rybińska

Ulgę IP Box co do zasady rozlicza się w zeznaniu rocznym. W ciągu roku podatkowego odprowadzane są standardowe zaliczki na podatek dochodowy, a dopiero przy rozliczeniu rocznym rozdziela się dochody na IP oraz pozostałe i składa wniosek o zwrot podatku. Warto pamiętać, że ulgę IP Box można rozliczyć do 5 lat wstecz (poczynając od 1 stycznia 2019 roku), wykorzystując możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej.

Wyjątek od rocznego rozliczania ulgi dotyczy przepisów Tarczy Antykryzysowej 1.0. Tarcza wprowadziła bowiem możliwość rozliczania zaliczek stosując stawkę 5 procent dla podatników osiągających dochody z kwalifikowanych praw IP wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19. Możliwość korzystania z tego sposobu jest przewidziana do momentu ustania stanu epidemii.

Wysokość dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika Nexus obliczonego według specjalnego wzoru.

Wskaźnik Nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw IP. W sytuacji zatem, gdy podatnik uzyskuje dochód z patentu oraz dochód z prawa ochronnego na wzór użytkowy, ma obowiązek obliczyć wskaźnik Nexus odrębnie dla tych dwóch dochodów (będą więc dwa odrębne wskaźniki Nexus).

Wskaźnik Nexus oblicza się zgodnie z następującym wzorem:

(a + b) x 1,3

______________

a + b + c + d

 

Poszczególne litery we wzorze oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym IP

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego IP

Z powyższego wzoru wynika, że im więcej procesów związanych z innowacjami podatnik będzie przeprowadzał we własnym zakresie lub zlecał podmiotom niepowiązanym, tym większy będzie kwalifikowany dochód podlegający opodatkowaniu preferencyjną 5-procentową stawką. Ponoszenie kosztów na nabywanie wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotów powiązanych (litera c) oraz nabywanie kwalifikowanych IP (litera d) będzie natomiast prowadziło do obniżenia wysokości wskaźnika i zmniejszało dochód opodatkowany preferencyjną 5-procentową stawką.

Dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest dochód osiągnięty przez podatnika w ciągu roku podatkowego z opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych, dotyczących kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi oraz z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Poniża tabela przedstawia wysokość podatku oraz oszczędności wynikające ze stosowania IP Box:

Dochód roczny

Podatek 19 %

Podatek z ulgą IP Box

Oszczędność

100.000 zł

19.000 zł

5.000 zł

14.000 zł

150.000 zł

28.500 zł

7.500 zł

21.000 zł

200.000 zł

38.000 zł

10.000 zł

28.000 zł

250.000 zł

47.500 zł

12.500 zł

35.000 zł

300.000 zł

57.000 zł

15.000 zł

42.000 zł

Liczby w tabeli chyba nikogo nie muszą przekonywać do tego, że warto korzystać z ulgi IP Box.

 

Jeśli – jako osoby prowadzące działalność badawczo-rozwojową albo programiści nie korzystający jeszcze z preferencji IP Box – są Państwo zainteresowani tą ulgą, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Przeanalizujemy Państwa sytuację, odpowiemy na wszelkie pytania i przygotujemy niezbędne dokumenty, aby mogli Państwo korzystać z ulgi IP Box bez jakichkolwiek obaw i wątpliwości.

 

W naszym cyklu „Ulga IP Box” polecamy również artykuły:

Ulga IP Box (część I): Co to jest i kto może z niej skorzystać

Ulga IP Box (część II): Nowy dylemat programisty - ryczałt czy IP BOX?

Ważny wyrok NSA w sprawie IP Box

Dział: Własność intelektualna

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa