• Home
 • Nowe technologie. Prawo IT

Umowy IT i Prawo IT

Mamy wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej firm z branży IT. Rozumiemy potrzeby Klientów z branży IT i potrafimy z nimi rozmawiać. Wspieramy firmy z branży IT na każdym etapie działania poprzez:

  • sporządzanie i opiniowanie umów o tworzenie oprogramowania komputerowego (umów IT) dla deweloperów oprogramowania oraz inwestorów,
  • opracowywanie regulaminów dla aplikacji internetowych oraz na urządzenia mobilne (w tym usług SaaS),
  • analizę prawną planowanych przedsięwzięć informatycznych,
  • audyt prawny zgodności ze standardami i regulacjami sektorowymi IT,
  • projektowanie struktur holdingowych spółek z branży IT,
  • tworzenie dokumentacji do przeniesienia oprogramowania IT do spółek prawa handlowego,
  • opiniowanie i negocjowanie umów inwestycyjnych w branży IT,
  • obsługę prawną sporów dotyczących umów informatycznych i oprogramowania IT,
  • bieżącą kompleksową obsługę prawną firm IT (prawo cywilne, gospodarcze, prawo pracy, prawo autorskie, prawo IT, ochrona danych osobowych).

odpowiemy na podstawowe pytania:

   • Jakie są rodzaje umów IT?
   • Jak pisać umowy dla projektów IT?
   • jak napisać prawidłową i adekwatną do projektu umowę IT?
   • Umowy IT – Praktyczne aspekty prawne
   • Wypowiedzenie umowy IT
   • Umowy IT – ważne kwestie prawne
   • Umowy IT w administracji – podstawowe klauzule
   • Korzyści skorzystania z usług prawnik IT

Dobrze skonstruowana umowa to podstawa bezpiecznego prowadzenia biznesu w branży IT. Pozwala uniknąć konfliktów między stronami i pomaga zdyscyplinować specjalistów, szczególnie w przypadku korzystania z tzw. pozapracowniczych form współpracy, które są często stosowane w branży nowych technologii.

Kogo dotyczy prawo IT?

Prawo IT, obejmujące prawo nowych technologii, dotyczy głównie przedsiębiorstw typu software house (zajmujących się tworzeniem oprogramowania i aplikacji na zamówienie, jak również ich testowaniem) i innych firm współpracujących z wykonawcami rozwiązań informatycznych, w tym na przykład agencji interaktywnych, które w ramach prowadzonych projektów zlecają część prac deweloperom na zasadzie outsourcingu (systemu delegowania pracy na zewnątrz firmy), także startupów pozyskujących środki finansowe od inwestorów.

Umowy IT i usługi prawne z nimi związane

Aby zabezpieczyć prawa firmy działającej w branży IT i ochronić ją przed ryzykiem związanym z delegowaniem prac programistycznych na zewnątrz, należy zadbać o odpowiednią umowę. Taka umowa pozwala nie tylko zabezpieczyć przedsiębiorcę, ale też pomaga rozstrzygnąć kwestie sporne i dojść do porozumienia po odwołaniu się do zapisanych uzgodnień biznesowych, a w ostateczności stanowi dowód w sądzie i w znacznym stopniu zwiększa szansę na wygraną w sprawie. Nasza Kancelaria specjalizuje się w tego typu sprawach - prawnik IT doradza w sporządzaniu zapisów i przygotowuje opinie prawne do umów, jak również pomaga poprawnie skonstruować wypowiedzenie umowy IT. Warto zaznaczyć, że od strony prawnej, procesy IT często dotykają bardzo skomplikowanych zagadnień, takich jak odpowiedzialność w internecie, dlatego warto sięgnąć po profesjonalną konsultację prawną, która pozwoli bliżej poznać i wyjaśnić reguły obowiązujące w ramach umowy.

Rodzaje umów IT i ich treść

Wraz z rozwojem nowych technologii normą stało się stosowanie różnego typu umów w ramach współpracy między zamawiającym a dostawcą danego rozwiązania technologicznego. Najczęściej spotykane rodzaje umów IT to: umowy outsourcingu usług IT, umowy wdrożeniowe, umowy serwisowe, umowy utrzymaniowe, umowy dotyczące integracji systemów informatycznych, umowy na zakup licencji, umowy na dystrybucję oprogramowania, umowy depozytu kodu źródłowego itp. We wszystkich powyżej wymienionych umowach występują pewne standardy w konstruowaniu treści. Można wymienić ogólne cechy każdej umowy: oznaczenie stron, definicje, przedmiot umowy, określenie obowiązków stron, terminy, wynagrodzenie, odpowiedzialność, formy zakończenia współpracy, kary umowne, zastrzeżenie o poufności informacji i procedury zmiany postanowień umowy. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od konkretnego świadczenia w ramach umowy, poszczególne zapisy mogą w istotny sposób kształtować pracę nad projektem, a co za tym idzie przyczynić się do sukcesu bądź niepowodzenia firmy. Z tego powodu tak ważne jest zastosowanie różnych reżimów prawnych, do których podstawy możemy znaleźć na przykład w przepisach kodeksu cywilnego i ustawach dotyczących własności intelektualnej, w tym w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawie o prawie własności przemysłowej, ustawie o ochronie baz danych oraz ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Jak widać tematyka dotycząca umów IT nie jest łatwa, dlatego nasza Kancelaria specjalizująca się w prawie gospodarczym zapewnia kompleksową pomoc prawną związaną z problematyką sektora IT i danymi rodzajami umów, także w sporach pojawiających się na ich tle.

marek winski

Kancelaria WińskiE. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
T. (+48) 22 122 88 42Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4, lok. 80
50-078 Wrocławfilia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa

Doświadczenie


Obsługa prawna funduszu inwestycyjnego dla spółek typu start-up nowych technologii oraz IT, w tym tworzenie i negocjowanie umów inwestycyjnych, tworzenie struktury holdingowej dla spółek start-up, zabezpieczenie transferu i korzystania z praw autorskich.

Przygotowanie pakietu umów i regulaminów o udostępnienie oprogramowania do zarządzania środowiskiem w chmurze danych (clouding) w modelu Software as a Service (SaaS) - dla producenta tego oprogramowania.

Obsługa prawna spółki tworzącej zaawansowane oprogramowanie komputerowe dla Europejskiej Internetowej Giełdy Transportowej, w tym sporządzanie i negocjowanie umowy utrzymaniowej (SLA) oraz umowy aplikacyjnej w metodyce zwinnej (agile, scrum).

Zastępstwo prawne w sporze o naruszenie praw autorskich do oprogramowania komputerowego ogólnopolskiej sieci franczyzowej prywatnej opieki zdrowotnej.

Tworzenie i negocjowanie na rzecz dużego sklepu internetowego umowy IT utrzymaniowej typu SLA (Service Level Agreement), tj. o utrzymanie infrastruktury obejmującej m.in. definicje systemu, usługi utrzymania, usługi rozwoju, metody i sankcje związane z dostępnością infrastruktury; definicje błędów, incydentów, stanów krytycznych; zasady zgłaszania błędów (w tym czas, w którym mogą być zgłaszane, czas naprawy, konsekwencje dostarczenia obejścia); procedury odbioru poprawek, procedury związane z sytuacjami nie zawinionymi przez wykonawcę; opis usług mających na celu zapewnienie poprawnego działania Systemu oraz wsparcie Zamawiającego w korzystaniu z Systemu; określenie innych parametrów.

Projektowanie i wdrożenie systemu ochrony know-how w spółce akcyjnej jednego z najbardziej znanych zakładów produkcji mięsa i wędlin w Polsce.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4, lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa