• Home
  • Rejestracja znaków towarowych

Rejestracja znaków towarowych - badania zdolności rejestracyjnej, monitoring, ochrona.

Oferujemy kompleksowe usługi w zakresie rejestracji znaków towarowych tworząc strategię ochrony dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta:

  • badanie zdolności rejestracyjnej nowego znaku towarowego (słownego, słowno-graficznego, przestrzennego, dźwiękowego i in.),
  • badanie czystości znaku towarowego (badanie dostępności znaku) (bazy: krajowa, międzynarodowa, wspólnotowa),
  • zgłoszenie znaku towarowego do ochrony (tryb krajowy: Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej; tryb wspólnotowy: Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej - EUiPO; tryb międzynarodowy: Światowa Organizacja Własności Intelektualnej - WIPO oraz inne państwa na całym świecie),
  • monitoring znaków towarowych w celu zapewnienia skutecznej ochrony znaków towarowych klienta i przeciwdziałaniu rejestracji znaków kolizyjnych w Polsce i całej Unii Europejskiej (comiesięczny raport zawierający rekomendację co do dalszych działań - sprzeciw/opozycja),
  • środki ochrony prawnej przed znakami kolizyjnymi (sprzeciw od rejestracji, wniosek o unieważnienie, wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia kolizyjnego znaku towarowego).

Rejestracja znaku towarowego - czy to się opłaca?

Tak. Warto odnotować, że w rankingu najbardziej wartościowych polskich marek renomowane znaki towarowe wyceniane są nawet na kilkadziesiąt milionów złotych. Drogę do budowania silnej i wartościowej marki należy rozpocząć od uzyskania ochrony poprzez rejestrację znaku towarowego.

Znak towarowy, oprócz przyciągania klientów, budowania prestiżu marki i jako narzędzie do walki z nieuczciwymi konkurentami, może służyć stworzeniu autoryzowanych sieci dystrybucyjnych i franczyzowych oraz pozwala uzyskać istotne oszczędności dzięki optymalizacji podatkowej.

Jakie znaki towarowe mogą zostać zarejestrowane?

Uzyskanie prawa do wyłącznego wykorzystywania znaku towarowego niesie za sobą wiele wymienionych już korzyści. Dlatego istotne jest, aby jak najszybciej wprowadzić pożądane oznaczenie w rejestr znaków towarowych – trzeba mieć też na uwadze fakt, że sama procedura zajmuje 6 miesięcy. Takim chronionym przez prawo oznaczeniem może być wszystko to, co kojarzy się wyłącznie z działalnością, produktem lub ogólnie pojętą marką podmiotu występującego o takie zabezpieczenie. W związku z tym wyłączne prawo posługiwania się znakiem towarowym obejmuje takie formy jak:

– forma słowna, taka jak slogan czy nazwa marki;

– forma graficzna, do której zaliczają się logo, symbole lub zestawy kolorystyczne i rysunki;

– forma słowno-graficzna, będąca połączeniem dwóch powyższych;

– forma przestrzenna, reprezentowana np. poprzez oryginalny kształt produktu;

– forma dźwiękowa, taka jak unikalna melodia lub sygnał.

Jak widać, zarejestrowane może zostać niemal wszystko, co pozwala potencjalnym klientom przedsiębiorstwa rozpoznać produkty pochodzące od niego na tle konkurencyjnych towarów lub usług. Rejestracja znaków towarowych umożliwia zastrzeżenie wielu form reprezentowania marki. Najczęściej odnosi się to do nazwy firmy oraz jej logo, choć to tylko część możliwości.

Jaki jest koszt rejestracji znaku towarowego?

Aby zastrzec znak towarowy, należy zgłosić takie zapotrzebowanie do stosownego urzędu. W przypadku objęcia ochroną oznaczeń na terenie Polski będzie to Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Do zabezpieczenia marki na terenie krajów Unii Europejskiej trzeba zgłosić się do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. W obu przypadkach trzeba przygotować się na poniesienie stosunkowo niewielkich kosztów związanych z rejestracją. Opłata rejestracyjna różni się w zależności od zakresu terytorialnego, na którym ma obowiązywać ochrona; liczby wskazanych w zgłoszeniu klas, w których zgrupowane są towary oraz usługi; a w niektórych przypadkach ma znaczenie sama forma znaku. Wysokość opłat stwierdza ustawa. W przypadku zdecydowania się na ochronę prawną na terenie Polski, należy przygotować się na co najmniej kilkaset złotych wydatku. Samo zgłoszenie kosztuje 450 zł za jedną tylko klasę (lub w przypadku zgłoszenia elektronicznego – 400 zł), a rejestracja każdej kolejnej klasy to koszt rzędu 120 zł. Warto zwrócić uwagę, że procedura rejestracji znaku towarowego rozpoczyna się od razu w momencie zgłoszenia znaku i uiszczenia opłaty, co oznacza że natychmiast staje się zabezpieczony prawnie. Aby zapewnić 10 lat ochrony znaku, należy zainwestować kolejne 400 zł, z kolei publikacja informacji o udzielonym prawie to już jedyne 90 zł.

Koszt międzynarodowej ochrony

Oczywiście, rejestracja znaku towarowego w urzędzie patentowym na terenie Unii Europejskiej będzie znacznie droższe. Warto jednak podkreślić, że Urząd UE ds. Własności Intelektualnej naturalnie obejmuje również Polskę, więc można zrezygnować z pośredniej drogi przez rodzimy urząd. Opłata drogą elektroniczną za zgłoszenie oznaczenia do ochrony wynosi 850 euro w jednej klasie. Sama procedura trwa krócej niż w Polsce, bo jedynie około 5 miesięcy. Zachęcamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii w zakresie rejestracji i ochrony znaku towarowego. Przeprowadzimy naszych klientów krok po kroku przez przygotowania i zgłoszenie oznaczenia do systemu, który gwarantuje opatentowanie i zabezpieczenie własności przez naruszeniami na terenie RP oraz wszystkich krajów UE. W przypadku pojawienia się pytań dotyczących usługi zapraszamy do kontaktu.

marek winski

Kancelaria Prawa Gospodarczego - WińskiE. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
T. (+48) 22 122 88 42Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4, lok. 80
50-078 Wrocławfilia Warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefinu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4, lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa