• Home
  • Blog
  • Znaki towarowe
  • Rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP vs. rejestracja znaku towarowego w EUIPO

Ile kosztuje ochrona marki?

Napisała

Fot. Markus Winkler, Unsplash

Koszt rejestracji znaku towarowego uzależniony jest od kilku czynników, w tym od terytorium, na którym znak ma być objęty ochroną prawną, oraz od zakresu ochrony oznaczenia.

Przede wszystkim znaczenie będzie miał wybór terytorium, na jakim znak towarowy zostanie zgłoszony do rejestracji. Zgłoszenia można dokonać na terytorium Polski, Unii Europejskiej lub na terytorium wybranych krajów poza Unią Europejską, na przykład USA, Chin lub Wielkiej Brytanii.

Czytaj dalej...

Myszka Miki w domenie publicznej

Napisała

Plakat do filmu "Steamboat Willie" z 1928 roku [domena publiczna]

Myszka Miki 1 stycznia 2024 roku oficjalnie przestała być wyłączną własnością Disneya. A przynajmniej, o czym należy pamiętać, jej pierwotna wersja, która swój debiut miała w 1928 roku w animowanym filmie "Steamboat Willie" ("Parowiec Willie"). To właśnie ona w ciągu ostatnich dni weszła na stałe do domeny publicznej. Jak wyglądał ten proces od strony prawnej? I czy od teraz każdy będzie mógł swobodnie korzystać z wizerunku bohatera bajki bez konieczności uzyskania zgody korporacji?

Czytaj dalej...

Ochrona praw własności intelektualnej do produktu na przykładzie lalki Barbie

Napisała

Grafika: Aurélien Dumont

Najnowszy film o przygodach Barbie okazał się prawdziwym komercyjnym sukcesem. Podczas gdy Mattel, Inc., jeden z największych na świecie producentów zabawek, świętuje wspólnie z reżyserką Gretą Gerwig, warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu współpraca wykorzystująca nazwę i logo lalki. Kosmetyki NYX czy klapki Crocs w dobrze znanym odcieniu różu, a nawet limitowana edycja burgera od Burger Kinga z sosem w różowym kolorze – to tylko kilka przykładów.

Co stoi za tak imponującym osiągnięciem firmy Mattel? Poza marketingiem czy wpasowaniem się w gust dzieci nie byłoby to możliwe bez ochrony praw własności intelektualnej. Barbie przecież nie bez powodu nazywana bywa jedną z najbardziej strzeżonych własności intelektualnych ostatnich dekad.

Czytaj dalej...

Zabezpieczenie roszczeń z zakresu własności intelektualnej – ważne zmiany już wkrótce

Napisała

Fot. D koi, Unsplash

Podmioty, które zamierzają dochodzić ochrony praw z zakresu własności intelektualnej, powinny działać szybko. Już 1 lipca 2023 roku wprowadzone zostaną zmiany dotyczące zabezpieczenia roszczeń, które znacząco zmienią sytuację uprawnionych. Czy po zmianach trudniej będzie uzyskać zabezpieczenie w sprawach o naruszenie własności intelektualnej? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym wpisie.

Czytaj dalej...

Nowe zasady pracy zdalnej w Kodeksie pracy

Napisała

Fot. Samantha Gades, Unsplash

Okres pandemii istotnie wpłynął na sposób wykonywania pracy. Zdalny tryb pracy stał się standardem w korporacjach oraz wszędzie tam, gdzie obecność pracownika na co dzień nie jest niezbędna (np. programiści, handlowcy, działy marketingu etc.). Praca zdalna lub hybrydowa jest atrakcyjna dla pracowników, którzy mogą oszczędzać czas na dojazdy do biura. Jej zalety dostrzegło również spore grono pracodawców, którzy mogą dzięki temu redukować koszty, na przykład utrzymania przestrzeni biurowej. Ustawodawca uznał, że najwyższy czas uregulować ten tryb świadczenia pracy w przepisach zmieniających Kodeks pracy.

Czytaj dalej...

Ważny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie portali oferujących hosting plików

Napisała

Fot. Felix Mooneeram, Unsplash

27 maja 2022 roku w Sądzie Najwyższym zapadł wyrok (sygn. akt: II CSKP 3/22) oddalający skargę kasacyjną w sprawie portalu Chomikuj.pl, strony internetowej oferującej hosting plików, na której użytkownicy umieszczają i udostępniają różnego rodzaju pliki, w tym także pliki naruszające prawa autorskie. Wyrok Sądu Najwyższego kończy trwający 10 lat spór pomiędzy Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (SFP) a właścicielem portalu Chomikuj.pl.

Czytaj dalej...

UOKiK stawia zarzuty za kryptoreklamy

Napisała

Grafika: Gerd Altmann, Pixabay

Nie od dzisiaj wiadomo, że dźwignią handlu jest reklama. W dobie wszechobecnego internetu za sprawą social mediów i influencerów, których śledzą miliony ludzi, promocja produktów i usług zyskała nowy kanał komunikacji i sposób dotarcia do klientów. Również dla trendsetterów taka forma współpracy z popularnymi markami stała się intratnym zajęciem. Niestety nie zawsze odbywa się ona zgodnie z obowiązującymi przepisami, naruszając prawa konsumentów, o czym nieustannie przypomina i informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Czytaj dalej...

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa