Własność intelektualna

Myszka Miki w domenie publicznej

Martyna Badecka Napisała

Plakat do filmu "Steamboat Willie" z 1928 roku [domena publiczna]

Myszka Miki 1 stycznia 2024 roku oficjalnie przestała być wyłączną własnością Disneya. A przynajmniej, o czym należy pamiętać, jej pierwotna wersja, która swój debiut miała w 1928 roku w animowanym filmie "Steamboat Willie" ("Parowiec Willie"). To właśnie ona w ciągu ostatnich dni weszła na stałe do domeny publicznej. Jak wyglądał ten proces od strony prawnej? I czy od teraz każdy będzie mógł swobodnie korzystać z wizerunku bohatera bajki bez konieczności uzyskania zgody korporacji?

Czytaj dalej...

Ochrona praw własności intelektualnej do produktu na przykładzie lalki Barbie

Martyna Badecka Napisała

Grafika: Aurélien Dumont

Najnowszy film o przygodach Barbie okazał się prawdziwym komercyjnym sukcesem. Podczas gdy Mattel, Inc., jeden z największych na świecie producentów zabawek, świętuje wspólnie z reżyserką Gretą Gerwig, warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza tego typu współpraca wykorzystująca nazwę i logo lalki. Kosmetyki NYX czy klapki Crocs w dobrze znanym odcieniu różu, a nawet limitowana edycja burgera od Burger Kinga z sosem w różowym kolorze – to tylko kilka przykładów.

Co stoi za tak imponującym osiągnięciem firmy Mattel? Poza marketingiem czy wpasowaniem się w gust dzieci nie byłoby to możliwe bez ochrony praw własności intelektualnej. Barbie przecież nie bez powodu nazywana bywa jedną z najbardziej strzeżonych własności intelektualnych ostatnich dekad.

Czytaj dalej...

Zabezpieczenie roszczeń z zakresu własności intelektualnej – ważne zmiany już wkrótce

Fot. D koi, Unsplash

Podmioty, które zamierzają dochodzić ochrony praw z zakresu własności intelektualnej, powinny działać szybko. Już 1 lipca 2023 roku wprowadzone zostaną zmiany dotyczące zabezpieczenia roszczeń, które znacząco zmienią sytuację uprawnionych. Czy po zmianach trudniej będzie uzyskać zabezpieczenie w sprawach o naruszenie własności intelektualnej? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym wpisie.

Czytaj dalej...

Ulga IP Box (część III): Jak obliczyć wysokość ulgi podatkowej IP Box?

Martyna Rybińska Napisała

Grafika: Gerd Altmann, Pixabay

Ulgę IP Box co do zasady rozlicza się w zeznaniu rocznym. W ciągu roku podatkowego odprowadzane są standardowe zaliczki na podatek dochodowy, a dopiero przy rozliczeniu rocznym rozdziela się dochody na IP oraz pozostałe i składa wniosek o zwrot podatku. Warto pamiętać, że ulgę IP Box można rozliczyć do 5 lat wstecz (poczynając od 1 stycznia 2019 roku), wykorzystując możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej.

Czytaj dalej...

Ważny wyrok NSA w sprawie IP Box

Martyna Rybińska Napisała

Fot.: Arek Socha, Pixabay

Wyrokiem z dnia 23 listopada 2021 roku Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął ważną kwestię dotyczącą interpretacji podatkowych w przedmiocie ulgi IP Box. Sąd wskazał, że to organ podatkowy musi odpowiedzieć na pytanie podatnika, czy prowadzi on działalność badawczo-rozwojową, a nie ma prawa wymagać ustalania tej okoliczności od samego podatnika.

Czytaj dalej...

Ulga IP Box (część I): Co to jest i kto może z niej skorzystać

Martyna Rybińska Napisała

Grafika: Gordon Johnson, Pixabay

Wraz z nowym rokiem oraz rewolucją podatkową związaną z Polskim Ładem wielu przedsiębiorców jest zainteresowanych zmianą formy opodatkowania osiąganych dochodów. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć również pod uwagę ulgę IP Box („Intellectual Property Box”, „Innovation Box”).

IP Box to preferencyjne 5-procentowe opodatkowanie dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej. Ulga IP Box pozwala obniżyć wysokość zobowiązania podatkowego, jednakże aby z niej skorzystać, należy spełnić szereg wymogów. W dzisiejszym wpisie dowiedzą się Państwo, jakie są wymagania oraz kto może z ulgi skorzystać.

Czytaj dalej...

Czy możemy chronić oryginalny kształt produktu?

Martyna Rybińska Napisała

Fot. K. Grabowska, Unsplash

Masz nowy produkt posiadający oryginalny, wyróżniający się kształt (fotel, lampę, ubranie etc.), ale obawiasz się, że konkurencja szybko skopiuje Twój pomysł i „ukradnie” Twoich klientów? Albo konkurencja zablokowała sprzedaż Twoich produktów na portalach aukcyjnych, zarzucając Ci, że to Ty kopiujesz cudze produkty? W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak zapobiec takim sytuacjom i jak chronić tzw. design, czyli jak zastrzec wzór przemysłowy.

Czytaj dalej...

Nowe sądy wyspecjalizowane ds. własności intelektualnej w Polsce

Martyna Truskawiecka Napisane przez

 

19 lutego 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z dnia 21 marca 2019 roku, przewidującej m.in. utworzenie wydziałów sądów wyspecjalizowanych ds. własności intelektualnej.

Przewidywany termin wejścia w życie większości zmian to 1 lipca 2020 roku. Okres ten ma umożliwić odpowiednie dostosowanie i organizację nowych wydziałów sądów. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najistotniejsze zmiany.

Czytaj dalej...

Zastępstwo radców prawnych w sprawach dotyczących wzorów przemysłowych

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Fot. fancycrave1, Pixabay
 
Nowelizacja ustawy prawo własności przemysłowej, uchwalona 16 października br., nadaje radcom prawnym długo wyczekiwane uprawnienia, a mianowicie możliwość występowania przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych ze zgłaszaniem wzorów przemysłowych do ochrony i jej utrzymywaniem. 
 
Dziś przedstawimy najważniejsze zmiany, które wejdą w życie już niebawem, bo w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
 
Czytaj dalej...

Nowości w prawie własności przemysłowej

Martyna Truskawiecka Napisane przez

Fot. Gerd Altmann, Pixabay

12 grudnia 2018r. do Sejmu wpłynął rewolucyjny projekt ustawy nowelizującej Prawo własności przemysłowej, który wprowadza wiele zmian i nowości dotyczących znaków towarowych. Nowa ustawa stanowi implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 i ma na celu zbliżenie i ujednolicenie ustawodawstw państw członkowskich w tym zakresie.

20 lutego 2019r. Sejm uchwalił nową ustawę. Przed jej wejściem w życie warto zapoznać się z zakresem przewidywanych zmian.

Czytaj dalej...

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa