• Home
  • Aktualności
  • Mecenas Marek Wiński ekspertem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Program dotacji unijnych SME Fund 2024. Refundacja 75 procent opłaty urzędowej poniesionej na zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego.

Szanowni Państwo,

Informujemy, że z dniem 22 stycznia 2024 roku Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uruchamia tegoroczną edycję programu SME Fund, czyli bezzwrotnych dotacji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mających siedzibę na terytorium Unii Europejskiej oraz MŚP mających siedzibę w Ukrainie (na terytoriach będących w momencie składania wniosku o przyznanie dotacji pod skuteczną kontrolą rządu Ukrainy), służących wsparciu działań, których celem jest ochrona praw własności intelektualnej.

W ramach programu przedsiębiorca, który chce zarejestrować swój znak towarowy lub wzór przemysłowy, czy to w systemie krajowym (w Polsce), czy unijnym (za pośrednictwem EUIPO) - jeżeli tylko spełnia kryteria minimum: jest MŚP i ma siedzibę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub jest MŚP, które ma siedzibę w Ukrainie (na terytoriach będących w momencie składania wniosku o przyznanie dotacji pod skuteczną kontrolą rządu Ukrainy) - może ubiegać się o dotację, w formie tzw. bonu, dzięki której może odzyskać aż 75 procent opłat urzędowych poniesionych w postępowaniu o rejestrację znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, w granicach limitu kwotowego bonu, który wynosi 1000 EUR.

Wnioski o dotację można składać począwszy od 22 stycznia do 6 grudnia 2024 roku.

Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, do wyczerpania środków finansowych Programu.

 

Uwaga! Kluczowa jest właściwa kolejność podejmowanych działań:

  • Złożenie wniosku o dotację.
  • Przyznanie dotacji przez EUIPO.
  • Zgłoszenie znaku towarowego.
  • Opłacenie zgłoszenia znaku.
  • Wniosek do EUIPO o zwrot opłat.

 

Kryteria MŚP:

Kategoria przedsiębiorstwa

Liczba zatrudnianych osób

Dochód roczny

lub

Roczna suma bilansowa

Średnie

< 250

≤ € 50 mln

     ≤ € 43 mln

Małe

< 50

≤ € 10 mln

     ≤ € 10 mln

Mikro

< 10

≤ € 2 mln

     ≤ € 2 mln

           

 

Dokumenty, które trzeba przygotować przed przystąpieniem do wypełniania wniosku o przyznanie dotacji to:

  1. wyciąg bankowy zawierający informacje: nazwa przedsiębiorstwa będącego posiadaczem rachunku, numer IBAN wraz z kodem kraju oraz kod BIC/SWIFT, dane pozwalające zidentyfikować bank; co bardzo ważne, musi to być rachunek bankowy, który przyjmuje płatności w EURO oraz przelewy bankowe SEPA (z wyjątkiem Ukrainy – tutaj stosowane będą międzynarodowe przelewy bankowe);
  2. zaświadczenie zawierające nazwę i numer identyfikacji podatkowej przedsiębiorstwa; zgodnie z informacją udostępnioną przez EUIPO, może to być na przykład wydruk z tzw. białej listy podatników, wydruk z CEIDG, wydruk informacji z KRS, wydane przez właściwy Urząd Skarbowy zaświadczenie o identyfikatorze podatkowym, potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT, potwierdzenie nadania numeru NIP lub wydruk z bazy internetowej REGON.

Wniosek o przyznanie dotacji składa się za pośrednictwem e-formularza online. Adres strony internetowej, gdzie można to zrobić (po zarejestrowaniu konta użytkownika): https://www.euipo.europa.eu/pl/discover-ip/sme-fund/overview >> zakładka "Konto Funduszu MŚP 2024".

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące programu SME Fund, potrzebują Państwo wsparcia w złożeniu wniosku o przyznanie tej dotacji, lub mają Państwo pytania dotyczące kwestii związanych z ochroną Państwa znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa