• Home
  • Aktualności
  • Program dotacji unijnych SME Fund 2024. Refundacja 75 procent opłaty urzędowej poniesionej na zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego.

Program dotacji unijnych SME Fund 2024. Refundacja 75 procent opłaty urzędowej poniesionej na zgłoszenie znaku towarowego lub wzoru przemysłowego.

Szanowni Państwo,

Informujemy, że z dniem 22 stycznia 2024 roku Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) uruchamia tegoroczną edycję programu SME Fund, czyli bezzwrotnych dotacji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mających siedzibę na terytorium Unii Europejskiej oraz MŚP mających siedzibę w Ukrainie (na terytoriach będących w momencie składania wniosku o przyznanie dotacji pod skuteczną kontrolą rządu Ukrainy), służących wsparciu działań, których celem jest ochrona praw własności intelektualnej.

W ramach programu przedsiębiorca, który chce zarejestrować swój znak towarowy lub wzór przemysłowy, czy to w systemie krajowym (w Polsce), czy unijnym (za pośrednictwem EUIPO) - jeżeli tylko spełnia kryteria minimum: jest MŚP i ma siedzibę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej lub jest MŚP, które ma siedzibę w Ukrainie (na terytoriach będących w momencie składania wniosku o przyznanie dotacji pod skuteczną kontrolą rządu Ukrainy) - może ubiegać się o dotację, w formie tzw. bonu, dzięki której może odzyskać aż 75 procent opłat urzędowych poniesionych w postępowaniu o rejestrację znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, w granicach limitu kwotowego bonu, który wynosi 1000 EUR.

Wnioski o dotację można składać począwszy od 22 stycznia do 6 grudnia 2024 roku.

Wnioski są rozpatrywane zgodnie z kolejnością zgłoszeń, do wyczerpania środków finansowych Programu.

 

Uwaga! Kluczowa jest właściwa kolejność podejmowanych działań:

  • Złożenie wniosku o dotację.
  • Przyznanie dotacji przez EUIPO.
  • Zgłoszenie znaku towarowego.
  • Opłacenie zgłoszenia znaku.
  • Wniosek do EUIPO o zwrot opłat.

 

Kryteria MŚP:

Kategoria przedsiębiorstwa

Liczba zatrudnianych osób

Dochód roczny

lub

Roczna suma bilansowa

Średnie

< 250

≤ € 50 mln

     ≤ € 43 mln

Małe

< 50

≤ € 10 mln

     ≤ € 10 mln

Mikro

< 10

≤ € 2 mln

     ≤ € 2 mln

           

 

Dokumenty, które trzeba przygotować przed przystąpieniem do wypełniania wniosku o przyznanie dotacji to:

  1. wyciąg bankowy zawierający informacje: nazwa przedsiębiorstwa będącego posiadaczem rachunku, numer IBAN wraz z kodem kraju oraz kod BIC/SWIFT, dane pozwalające zidentyfikować bank; co bardzo ważne, musi to być rachunek bankowy, który przyjmuje płatności w EURO oraz przelewy bankowe SEPA (z wyjątkiem Ukrainy – tutaj stosowane będą międzynarodowe przelewy bankowe);
  2. zaświadczenie zawierające nazwę i numer identyfikacji podatkowej przedsiębiorstwa; zgodnie z informacją udostępnioną przez EUIPO, może to być na przykład wydruk z tzw. białej listy podatników, wydruk z CEIDG, wydruk informacji z KRS, wydane przez właściwy Urząd Skarbowy zaświadczenie o identyfikatorze podatkowym, potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT, potwierdzenie nadania numeru NIP lub wydruk z bazy internetowej REGON.

Wniosek o przyznanie dotacji składa się za pośrednictwem e-formularza online. Adres strony internetowej, gdzie można to zrobić (po zarejestrowaniu konta użytkownika): https://www.euipo.europa.eu/pl/discover-ip/sme-fund/overview >> zakładka "Konto Funduszu MŚP 2024".

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące programu SME Fund, potrzebują Państwo wsparcia w złożeniu wniosku o przyznanie tej dotacji, lub mają Państwo pytania dotyczące kwestii związanych z ochroną Państwa znaku towarowego lub wzoru przemysłowego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.

Skontaktuj się z Kancelarią Prawa Gospodarczego Wiński

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
T. (+48) 71 79 400 90
F. (+48) 71 79 400 91
T. (+48) 22 122 88 42

godziny

Pn - Pt: 900- 1700
Sb - Nd: nieczynne

Wpisz swoje imię
Nr telefonu
Wpisz swój adres email adres email niewaściwy
Wpisz swoją wiadomość

Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Biuro Wrocław

ul. Leszczyńskiego 4 lok. 80
50-078 Wrocław

filia warszawa

ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa